REKLAMA

Polacy nie chca już kart kredytowych? Dlaczego?

Jeszcze niedawno za hotel, bilet czy zakupy w internecie mogliśmy płacić tylko kartą kredytową. Dzisiaj wystarczy do tego karta debetowa - to główny z powodów rezygnacji Polaków z kart kredytowych.
 Polacy nie chca już kart kredytowych? Dlaczego?
/ Pixabay.com/CC0
Jak wynika z danych NBP, aktualnie w portfelach Polaków jest blisko 5,8 mln kart kredytowych - to o połowę mniej niż  w szczytowym momencie,  pod koniec 2009 roku –  wtedy mieliśmy ich aż 11 mln.

Jak tłumaczą specjaliści - część kart kredytowych znikła, sporo klientów dostawało je w promocji, a później z nich nie korzystali.

Powodem spadku dynamiki sprzedaży kart jest też konkurencja dla kredytówek w postaci kart debetowych bezpośrednio powiązanych z rachunkiem osobistym. Od 2009 roku ich liczba zwiększyła się z 22 do ponad 28 mln.

Kartę debetową otrzymujemy najczęściej automatycznie po otwarciu konta bez spełniania dodatkowych warunków. Zaś kartę kredytową po przedstawieniu zaświadczenia o zarobkach w wymaganej przez bank wysokości. Karta debetowa przypisana jest do naszego konta osobistego, zaś kredytowa do tzw. konta technicznego, które prowadzi oddzielnie bank. Płacąc „debetówką” korzystamy zatem ze środków znajdujących się na rachunku osobistym. Natomiast używając karty kredytowej korzystamy z bankowego kredytu odnawialnego do wysokości limitu ustalonego przez bank - to może być łatwa pułapka dla osób, którym chwilowo brakuje gotówki.

Ten rodzaj plastikowych pieniędzy pozwala płacić środkami, których fizycznie nie mamy na koncie. Jednak, jeżeli nie zmieścimy się w ustalonym przez bank terminie „bezodsetkowym”, zapłacimy prowizje od zaciągniętego za jej pomocą kredytu odnawialnego. Polacy stali się bardziej ostrożni?

/ Źróło: TVP Info

#REKLAMA_POZIOMA#

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura