Wolne niedziele dla pracowników handlu. Związkowcy z Solidarności protestują przed sklepami Intermarche

Solidarność protestuje w Cieszynie i Lipnie przeciwko łamaniu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.
 Wolne niedziele dla pracowników handlu. Związkowcy z Solidarności protestują przed sklepami Intermarche
/ Fot. Własne

W niedzielę 13 lutego o godz. 12:00 rozpoczęła się konferencja prasowa połączoną z protestami przed sklepami francuskiej sieci Intermarche w Cieszynie ul. Górna 21 oraz Intermarche w Lipnie ul. Wojska Polskiego 16.

Związkowcy z Solidarności chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko łamaniu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Przypominamy, że od 1 lutego 2022 roku obowiązuje nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Sieci handlowe próbowały omijać ustawę wykorzystując patent na „placówkę pocztową”, a po uszczelnieniu przepisów testują sposoby na „dworzec autobusowy” czy „czytelnię książek”. Solidarność zabiega o przestrzeganie przepisów i respektowanie prawa pracowników handlu do wolnych niedziel.

- Dziś byliśmy świadkami kolejnej parodii. Sklep Intermache w Cieszynie by ominąć przepisy przemianował się na wypożyczalnie sprzętu sportowego. Nadal sprzedawano w nim alkohol co jest niezgodne z przepisami, dlatego tak jak w ubiegłym tygodniu zawiadomiliśmy policję. Funkcjonariusze poinformowali nas, że sprawa zostanie skierowana do prokuratury. To jest kpina z polskiego prawa, dlatego należy zadać pytanie kto jest silniejszy - czy polski rząd i polskie prawo czy międzynarodowe sieci handlowe? 

- powiedział nam Alfred Bujara, szef handlowej Solidarności.

- Kolejny raz ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele jest łamana, dlatego ponownie apelujemy o systematyczne kontrole Państwowej Inspekcji Pracy i nakładanie wysokich kar na takie sklepy

- dodał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe