Minister Sasin jedzie do USA. Będzie umowa na małe reaktory atomowe

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w poniedziałek będzie uczestniczyć w podpisaniu umowy między polskim KGHM i amerykańskim NuScale Power w sprawie budowy małych reaktorów atomowych - poinformowała w sobotę ambasada RP w Waszyngtonie. Będzie to główny punkt wizyty polityka w USA.
mały reaktor NuScale Minister Sasin jedzie do USA. Będzie umowa na małe reaktory atomowe
mały reaktor NuScale / Screen YouTube NuScale Power

Jak podała ambasada, Sasin przybędzie do Waszyngtonu w niedzielę, ale pierwszy oficjalny i główny punkt wizyty nastąpi w poniedziałek, kiedy weźmie udział w uroczystości podpisania umowy między KGHM a NuScale.

Obie firmy już w ubiegłym roku podpisały wstępne porozumienie (tzw. memorandum of understanding, MoU) na budowę małych reaktorów modularnych (SMR), zaś w poniedziałek ma dojść do sfinalizowania transakcji. Podano wówczas, że chodzi o budowę czterech jednostek NuScale, o mocy 77 MWe każda.

 

Nie tylko reaktory

Według zapowiedzi Ministerstwa Aktywów Państwowych w planach wizyty Sasina i prezesa KGHM Marcina Chludzińskiego są również spotkania z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą i minister energii USA Jennifer Granholm. We wtorek 15 lutego w Nowym Jorku Jacek Sasin ma odwiedzić Giełdę Papierów Wartościowych oraz spotkać się z jej zarządem.

W środę wicepremier odwiedzi należącą do KGHM kopalnię miedzi Robinson w Nevadzie i spotka się z jej pracownikami.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ akl/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe