Niemieckie media: W 2021 r. handel z Polską i Czechami był niemal tak duży, jak z Chinami

Jak donosi internetowa wersja „Frankfurter Allgemeine Zeitung” w 2021 r. niemieckie firmy handlujące ze Wschodem zrobiły lepsze interesy niż kiedykolwiek wcześniej, ale interesom tym zagraża polityka.
banknoty euro Niemieckie media: W 2021 r. handel z Polską i Czechami był niemal tak duży, jak z Chinami
banknoty euro / Pixabay.com

– Ten sukces nie powinien być zagrożony przez konflikty polityczne, nowe spirale sankcji, a nawet awantury militarne

– mówi Oliver Hermes przewodniczący Komisja Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią (Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft).

Według „FAZ” liderem w handlu wschodnim Niemiec pozostaje Polska, wyprzedzając Czechy, Rosję, Węgry, Rumunię i Słowację. W 2021 r. handel z Polską i Czechami miał być niemal tak duży, jak z Chinami, które na liście największych partnerów handlowych Niemiec wyprzedzają Holandię, Amerykę i Francję. Polska zajmuje w tym zestawieniu piąte miejsce, przed Włochami i Austrią.

 

Handel zagrożony wojną

– To całkowicie nieodpowiedzialne, że owoce tej pracy miałyby być teraz ponownie zagrożone przez nierozwiązane konflikty polityczne. (…) Inwestycje są pod znakiem zapytania, ceny akcji i walut spadają, możliwości gospodarcze pozostają niewykorzystane, a ceny energii eksplodują

– mówi o napięciach wywołanych przez Rosję na granicy ukraińskiej Hermes, który uważa, że Berlin i Paryż powinny zaangażować się w „kryzysową dyplomację”.

[z niemieckiego tłumaczył Marian Panic]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe