Rozpoczął się proces w sprawie zabójstwa księdza Jacques’a Hamela

14 lutego rozpoczął się w Paryżu proces czterech osób podejrzanych o udział w zabójstwie księdza Jacques’a Hamela. Trzej mężczyźni przebywający od pięciu lat w więzieniu oskarżeni są o tworzenie organizacji przestępczej i współudział. Jako domniemanego zleceniodawcę zabójstwa oskarżono zaocznie Rachida Kassima, znanego werbownika islamistów we Francji, który najprawdopodobniej zginął w Iraku lub Syrii w 2017 roku.
 Rozpoczął się proces w sprawie zabójstwa księdza Jacques’a Hamela
/ YT print screen/France24 English

 

Szczegóły dotyczące pierwszego dnia procesu nie zostały na razie podane do wiadomości publicznej. Zakończenie sprawy zaplanowano na 11 marca br.

85-letniego ks. Hamela zamordowano 26 lipca 2016 roku podczas sprawowania mszy św. w kościele w Saint-Étienne-du-Rouvray koło Rouen. Oprawcy, dwaj młodzi islamiści, zadali kapłanowi 18 ciosów nożem, a w ostatnim akcie przemocy podcięli mu gardło. Zamachowcy, którzy podali się za członków terrorystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS), zostali zastrzeleni przez policję, gdy opuszczali kościół. Zbrodnia miała miejsce dwa tygodnie po zamachu terrorystycznym w Nicei, w którym zginęło 86 osób.

Papież Franciszek zezwolił na otwarcie procesu beatyfikacyjnego ks. Hamela. W kwietniu 2019 r. cała dokumentacja przygotowana w archidiecezji Rouen została przekazana do Rzymu.

Arcybiskup Rouen Dominique Lebrun, który w procesie występuje jako oskarżyciel cywilny, powiedział w rozmowie z dziennikiem „La Croix”, że wiadomość o otwarciu procesu na nowo wzbudziła w jego wspólnocie niepokój, gdyż w ludziach ożyła trauma z tamtego czasu. Hierarcha wyraził też nadzieję na sprawiedliwy wyrok dla osób powiązanych z zabójstwem.

Jaką karę wymierzy im społeczeństwo? – pyta hierarcha, podkreślając, że ważne jest, aby w sądzie zastanowić się nad fanatyzmem i motywami sprawców. 

Przewodniczący wspólnoty muzułmańskiej w Saint-Etienne-du-Rouvray, a zarazem przewodniczący regionalnej Rady Islamskiej Górnej Normandii Mohammed Karabila zapewnił w rozmowie z „La Croix”, że od dnia zamachu „chrześcijanie i muzułmanie są razem”. Dodał, że myślami są z ofiarami i wyraził nadzieję, że proces sądowy przyniesie sprawiedliwość. Niestety, po takich atakach społeczność muzułmańska zawsze musi się usprawiedliwiać jako całość. „Obawy przed stygmatyzacją” są zawsze obecne – stwierdził.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe