Ukraina: Przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego jako jedyny nie zjawił się na modlitwie zwierzchników religijnych o pokój

Zwierzchnicy Kościołów i wspólnot religijnych Ukrainy zebrali się 16 lutego w świątyni Mądrości Bożej – Sofii Kijowskiej – na wspólnej modlitwie o pokój i o pomyślność dla swego kraju. Obecni byli niemal wszyscy liderzy związków wyznaniowych, należących do Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR) z wyjątkiem metropolity Onufrego, stojącego na czele podlegającego Patriarchatowi Moskiewskiemu Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP).
 Ukraina: Przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego jako jedyny nie zjawił się na modlitwie zwierzchników religijnych o pokój
/ pixabay.com/alexkrasovsky

 

Wspomniana Rada w liście do prezydentów Ukrainy i Federacji Rosyjskiej z 15 bm. wezwała ich do wykonania umowy o wymianie osób zatrzymanych w związku z konfliktem między obu krajami ma warunkach uzgodnionych wcześniej w ramach tzw. Formatu Normandzkiego. Zaapelowano do wszystkich jego uczestników, aby "wykazali zdecydowanie i podjęli natychmiast niezbędne wysiłki w sprawie wymiany" osób jako "pierwszego kroku" na drodze do urzeczywistnienia ogólnej strategii deeskalacji istniejącego konfliktu.

Należy użyć wszelkich koniecznych działań "w celu zwolnienia, w imię miłosierdzia i ze względów humanitarnych, wszystkich zatrzymanych" – napisali członkowie WRKiOR.

Organizacja wezwała również Wołodymyra Zełeńskiego i Władimira Putina do "dołożenia wszelkich możliwych wysiłków dyplomatycznych, aby nie dopuścić do tragicznego rozlewu krwi na naszej ziemi, który pozostawi niezatarty ślad na wielu pokoleniach, ale aby dążyć do osiągnięcia mocnego, sprawiedliwego pokoju między naszymi krajami".

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe