Solidarność podczas Zespołu RDS: Kilometrówka nie była waloryzowana od 15 lat!

Problem podniesienia wysokości diety podróżnej i tzw. kilometrówki na samochód prywatny używany do celów służbowych został wniesiony do prac na forum Zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego przez Solidarność jeszcze w grudniu 2021 r. W trakcie prac Zespołu za podniesieniem stawek opowiedziała się cała strona społeczna.
 Solidarność podczas Zespołu RDS: Kilometrówka nie była waloryzowana od 15 lat!
/ pixabay.com

Stawki diet nie były waloryzowane od 2013 r., czyli od 9 lat, a kilometrówka aż od 2007 r., czyli od 15 lat. Strona społeczna (związki zawodowe i pracodawcy) nie mają wątpliwości, że muszą zostać zmienione. Szczególnie ważne jest podniesieni kilometrówki, której obecna stawka nie jest w stanie zrekompensować kosztów bieżącej eksploatacji, ale również nie pozwala na amortyzację używanego sprzętu.

Pisaliśmy o tym w kontekście listonoszy Poczty Polskiej, spośród których kilkanaście tysięcy korzysta z samochodów prywatnych przy rozwożeniu poczty.

Można o tym przeczytać tutaj>>>

Pomimo wcześniejszego negatywnego stanowiska strony rządowej na wczorajszym spotkaniu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziało rozpoczęcie prac nad zmianami wysokości diet. Co do kilometrówki nie ma jeszcze ostatecznej odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury, mimo że od kilku lat słyszymy o prowadzonych tam pracach.

Problem dotyka nie tylko wspomnianych listonoszy, ale również m.in. leśników czy pracowników socjalnych.

ml/kz-d


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe