„Nie będziemy rozszerzać NATO poza Łabę”. Niemieckie media ujawniają tajną notatkę

Jeden z największych i najbardziej wpływowych niemieckich tygodników opinii „Der Spiegel” opublikował „nowe odkrycie z akt” z 1991 r. Zdaniem autorów publikacji „potwierdza on rosyjskie oskarżenie Rosji, która od dziesięcioleci twierdzi, że ekspansja NATO na wschód narusza zobowiązania Zachodu podjęte po upadku muru berlińskiego”.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz „Nie będziemy rozszerzać NATO poza Łabę”. Niemieckie media ujawniają tajną notatkę
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz / PAP/EPA/GEERT VANDEN WIJNGAERT / POOL

Tygodnik opublikował notatkę niemieckiego dyplomaty. Owe „znalezisko w archiwum” ma potwierdzać rosyjski pogląd dot. ekspansji NATO na wschód.

 

„Daliśmy jasno do zrozumienia, że ​​nie będziemy rozszerzać NATO poza Łabę” – napisał niemiecki dyplomata Jürgen Chrobog na temat spotkania przedstawicieli  Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec w marcu 1991 r. Dokument ten potwierdza rosyjski pogląd na rozszerzenie NATO na wschód.

Notatka z brytyjskich archiwów narodowych, która dopiero co ujrzała światło dzienne, potwierdza rosyjskie twierdzenie, że wraz z ekspansją NATO na wschód Zachód naruszył obietnice złożone w 1990 r.

– informuje „Der Spiegel”. Dokument klasyfikowany jako tajny miał odnaleźć amerykański politolog Joshua Shifrinson. Chodzi o spotkanie dyrektorów politycznych ministerstw spraw zagranicznych USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec w Bonn 6 marca 1991 r. Tematem było bezpieczeństwo Polski i innych krajów Europy Wschodniej. Dyrektor polityczny kieruje departamentem politycznym w MSZ i jest uważany za najbliższego doradcę ministra spraw zagranicznych. 

 

Przedstawiciel Bonn, Jürgen Chrobog, powiedział wówczas: „W negocjacjach dwa plus cztery daliśmy jasno do zrozumienia, że ​​nie będziemy rozszerzać NATO poza Łabę. W związku z tym nie możemy oferować członkostwa w NATO Polsce i innym”.

Brytyjczycy, Francuzi i Amerykanie również odrzucili członkostwo w NATO dla mieszkańców Europy Wschodniej. Przedstawiciel USA Raymond Seitz powiedział: „Daliśmy jasno do zrozumienia Związkowi Radzieckiemu – w rozmowach dwa plus cztery i gdzie indziej – że nie wykorzystamy wycofania wojsk sowieckich z Europy Wschodniej”. Dwa lata później Amerykanie zmienili swoją politykę

[tłum. Marian Panic – przyp. red.]

– podsumowuje niemiecki dziennik. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tragedia na stadionie biathlonowym. Nie żyje 15-latka Wiadomości
Tragedia na stadionie biathlonowym. Nie żyje 15-latka

Ciało 15-letniej dziewczyny odnaleziono w czwartek ok. godz. 23 w pomieszczeniu przy stadionie biathlonowym w Kościelisku–Kirach. Policja na razie nie ujawnia jak doszło do tragedii. Nastolatka była sama – przekazała PAP rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.

Makabryczne sceny w Przemyślu. Mężczyzna podpalił się w sądzie Wiadomości
Makabryczne sceny w Przemyślu. Mężczyzna podpalił się w sądzie

Do makabrycznego zdarzenia doszło w piątek około godz. 7:30 na parterze w budynku Sądu Okręgowego przy ul. Konarskiego w Przemyślu. Mężczyzna oblał się benzyną i następnie podpalił zapalniczką.

Ekspert: Pekin odchodzi od polityki „zero covid”, ale nie chce przyznać się do błędu Wiadomości
Ekspert: Pekin odchodzi od polityki „zero covid”, ale nie chce przyznać się do błędu

– Europa Środkowo-Wschodnia jest dziś bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów Polska-Litwa, Polska-Słowacja i Grecja-Bułgaria. W regionie powstają terminale LNG, istniejące są rozbudowywane, a UE jest gotowa wesprzeć te wysiłki – przekonywała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson na konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Central Europe Energy Partners (CEEP).

Wiadomości
Stabilny wzrost miedziowego giganta

Grupa KGHM udostępniła wyniki finansowe za III kwartały 2022 roku. Koncern utrzymał produkcję miedzi na zbliżonym do zeszłorocznego poziomie. Wzrosła produkcja srebra. W stosunku do trzech kwartałów ubiegłego roku grupa odnotowała też wzrost przychodów oraz zysku.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William jest wściekły na Harry’ego i Meghan Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William jest wściekły na Harry’ego i Meghan

Sytuacja w brytyjskiej rodzinie królewskiej ma być poważnie napięta. Wszystko za sprawą serialu dokumentalnego Netfliksa, w którym wystąpili Meghan Markle i książę Harry. Na ten moment brak oficjalnych komentarzy ze strony „Royal Family”, lecz informatorzy z Pałacu donoszą, że panuje wśród nich smutek i strach.

Prezes PiS ma powody do zadowolenia? Zobacz najnowszy sondaż Wiadomości
Prezes PiS ma powody do zadowolenia? Zobacz najnowszy sondaż

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość – wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię IBRiS na zlecenie serwisu Onet.

Kreml jest wściekły na Polskę. „Zrujnowaliście to” Wiadomości
Kreml jest wściekły na Polskę. „Zrujnowaliście to”

Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa w kategoriach „destrukcyjnej” oceniła rolę polskiego przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Według opinii rosyjskiej polityk Polska „systematycznie i przez długi czas niszczyła zasadę konsensusu”.

„Większości w PE nie interesuje prawda o Polsce” Wiadomości
„Większości w PE nie interesuje prawda o Polsce”

– Lewicowo-liberalnej większości w Parlamencie Europejskim nie interesuje prawda na temat sytuacji np. z praworządnością w Polsce. Rzetelna wiedza mogłaby podważyć stereotypy i frazesy, w których się poruszają – mówi w rozmowie z PAP prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.

Kaczyński ma zapłacić ponad 700 tys. złotych. „Wyrok był inny” Wiadomości
Kaczyński ma zapłacić ponad 700 tys. złotych. „Wyrok był inny”

– Jest to bardzo specyficzne, że niemiecka firma, bo to przecież własność niemieckiej firmy, dokładnie niemiecko-szwajcarskiej, ale tutaj Szwajcaria naprawdę nie ma żadnego znaczenia – powiększa to, co formalnie nie jest karą, ale faktycznie jest karą – twierdzi w rozmowie z TVP3 Gdańsk szef PiS Jarosław Kaczyński.

To koniec „Tańca z Gwiazdami” na antenie Polsatu? „Przyjdzie Edward, powie, co chce…” Wiadomości
To koniec „Tańca z Gwiazdami” na antenie Polsatu? „Przyjdzie Edward, powie, co chce…”

Niedługo stery w Polsacie przejmie Edward Miszczak, w związku z tym, fani zastanawiają się, jaki los czeka popularne taneczne show. Czy następca Niny Terentiew zrezygnuje z „Tańca z Gwiazdami”?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe