„Nie będziemy rozszerzać NATO poza Łabę”. Niemieckie media ujawniają tajną notatkę

Jeden z największych i najbardziej wpływowych niemieckich tygodników opinii „Der Spiegel” opublikował „nowe odkrycie z akt” z 1991 r. Zdaniem autorów publikacji „potwierdza on rosyjskie oskarżenie Rosji, która od dziesięcioleci twierdzi, że ekspansja NATO na wschód narusza zobowiązania Zachodu podjęte po upadku muru berlińskiego”.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz „Nie będziemy rozszerzać NATO poza Łabę”. Niemieckie media ujawniają tajną notatkę
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz / PAP/EPA/GEERT VANDEN WIJNGAERT / POOL

Tygodnik opublikował notatkę niemieckiego dyplomaty. Owe „znalezisko w archiwum” ma potwierdzać rosyjski pogląd dot. ekspansji NATO na wschód.

 

„Daliśmy jasno do zrozumienia, że ​​nie będziemy rozszerzać NATO poza Łabę” – napisał niemiecki dyplomata Jürgen Chrobog na temat spotkania przedstawicieli  Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec w marcu 1991 r. Dokument ten potwierdza rosyjski pogląd na rozszerzenie NATO na wschód.

Notatka z brytyjskich archiwów narodowych, która dopiero co ujrzała światło dzienne, potwierdza rosyjskie twierdzenie, że wraz z ekspansją NATO na wschód Zachód naruszył obietnice złożone w 1990 r.

– informuje „Der Spiegel”. Dokument klasyfikowany jako tajny miał odnaleźć amerykański politolog Joshua Shifrinson. Chodzi o spotkanie dyrektorów politycznych ministerstw spraw zagranicznych USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec w Bonn 6 marca 1991 r. Tematem było bezpieczeństwo Polski i innych krajów Europy Wschodniej. Dyrektor polityczny kieruje departamentem politycznym w MSZ i jest uważany za najbliższego doradcę ministra spraw zagranicznych. 

 

Przedstawiciel Bonn, Jürgen Chrobog, powiedział wówczas: „W negocjacjach dwa plus cztery daliśmy jasno do zrozumienia, że ​​nie będziemy rozszerzać NATO poza Łabę. W związku z tym nie możemy oferować członkostwa w NATO Polsce i innym”.

Brytyjczycy, Francuzi i Amerykanie również odrzucili członkostwo w NATO dla mieszkańców Europy Wschodniej. Przedstawiciel USA Raymond Seitz powiedział: „Daliśmy jasno do zrozumienia Związkowi Radzieckiemu – w rozmowach dwa plus cztery i gdzie indziej – że nie wykorzystamy wycofania wojsk sowieckich z Europy Wschodniej”. Dwa lata później Amerykanie zmienili swoją politykę

[tłum. Marian Panic – przyp. red.]

– podsumowuje niemiecki dziennik. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kiedy Jarosław Kaczyński wróci do objazdu po Polsce? Nowe informacje o stanie zdrowia prezesa PiS Wiadomości
Kiedy Jarosław Kaczyński wróci do objazdu po Polsce? Nowe informacje o stanie zdrowia prezesa PiS

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraca do zdrowia i myślę, że w ciągu kilku tygodni również będzie wracał do objazdu po Polsce. Aktywność polityków w terenie będzie odgrywała duże znacznie w czasie kampanii wyborczej - powiedział w czwartek w Studiu PAP Michał Moskal, dyrektor biura prezydialnego PiS.

Jerzy Jachowicz skazany za felieton. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje Wiadomości
Jerzy Jachowicz skazany za felieton. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje

20 stycznia Sąd Okręgowy Warszawa-Praga skazał red. Jerzego Jachowicza za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka. Z wyrokiem sądu nie zgadza się Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Burza w Pałacu Buckingham. „Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny”

Brytyjski tabloid „Daily Mail” analizując biografię księcia Harry’ego „Spare”, przypomina skutki jednej z suto zakrapianych imprez w wykonaniu księcia Harry’ego z czasów, gdy ten mieszkał jeszcze w Pałacu Buckingham. 

Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności Wiadomości
Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wydał wyrok nakazowy wobec byłego premiera Kazimierza M., uznając go winnym uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony Izabeli. Sąd skazał ekspolityka na pół roku ograniczenia wolności i na wykonywanie prac społecznych – podało tvp.info.

„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji Wiadomości
„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji

– Trudno o coś bardziej oburzającego niż twierdzenie w demokratycznym kraju, że Rosja ma prawo do obrony strefy wpływów. Jeżeli ludzie demokratycznie wybierają NATO czy sojusz z USA, to znaczy, że tego chcą – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas debaty w trakcie wizyty w Rydze.

Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów Wiadomości
Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów

Parlament Europejski opowiedział się w czwartek w głosowaniu za uchyleniem immunitetu poselskiego Belgowi Marcowi Tarabelli i Włochowi Andrei Cozzolino, którzy są zamieszani w skandal korupcyjny.

Jest nowy lider oglądalności kanałów telewizyjnych. Duże zaskoczenie Wiadomości
Jest nowy lider oglądalności kanałów telewizyjnych. Duże zaskoczenie

Jak podaje portal Wirtualne Media, poznaliśmy nowego lidera oglądalności rynku telewizyjnego wśród wszystkich widzów w styczniu 2023 roku. Z czwartego na pierwsze miejsce awansowała TVP2.

„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku Wiadomości
„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku

Senator Michał Kamiński krytycznie odniósł się do decyzji opozycji w sprawie głosowania nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym.

Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny” Wiadomości
Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny”

Sytuacja na Ukrainie ma być coraz gorsza. Na dodatek dotychczasowe wsparcie, które Ukraina otrzymała od Zachodu, jest zbyt małe, aby Kijów mógł ostatecznie wyjść zwycięsko z konfrontacji z Rosją – poinformował niemiecki dziennik „Die Welt”.

ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy Wiadomości
ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy

Wojska rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do decydującej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w lutym i/lub w marcu – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe