Rzecznik Prawosławnego Kościoła Ukrainy dedykuje Putinowi psalm z przekleństwami i określa agresora jako "imperium zła"

Rzecznik Prawosławego Kościoła Ukrainy (PKU) arcybiskup czernihowski Eustracjusz (Zoria) zamieścił na swym Facebooku zdjęcie prezydenta Rosji Władimira Putina z fragmentem Psalmu 109 (108), którego dużą część zajmują złorzeczenia i przekleństwa.
Władimir Putin Rzecznik Prawosławnego Kościoła Ukrainy dedykuje Putinowi psalm z przekleństwami i określa agresora jako
Władimir Putin / EPA/SERGEY GUNEEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT Dostawca: PAP/EPA.

Psalm 109 (108)

Obok podobizny polityka hierarcha umieścił następujące słowa: "Miłował złorzeczenie: niech się nań obróci; w błogosławieństwie nie miał upodobania, niech od niego odstąpi! Niech się odzieje przekleństwem jak szatą, niech ono jak woda przeniknie do jego wnętrzności i jak oliwa do jego kości" (17-18).

W dalszej części swej strony rzecznik PKU przytoczył początkowe wersety tego Psalmu: "Wzbudź przeciwko niemu grzesznika, niech stanie po prawicy jego oskarżyciel [w wersji ukraińskiej jest tu słowo "diabeł"]. Gdy go sądzić będą, niech wyjdzie jako przestępca, niech prośba jego stanie się winą. Niech dni jego będą policzone, a urząd jego niech przejmie kto inny! Niechaj jego synowie będą sierotami, a jego żona niech zostanie wdową! Niech jego dzieci wciąż się tułają i żebrzą i niech zostaną wygnane z rumowisk [po ukraińsku "...ze swych domów"]. Niechaj lichwiarz czyha na całe jego mienie, a obcy niech rozdrapie owoc jego pracy" (6-11).

Resztę swego wpisu arcybiskup wypełnił cytatem z wersetów od 12 do 16, po czym zamieścił wspomniane fragmenty z wierszy 17-18 a zakończył słowami: "Taką niech mają zapłatę od Pana moi oskarżyciele, którzy przeciw mnie mówią złe rzeczy. Lecz Ty, Panie, mój Panie, ujmij się za mną przez wzgląd na Twoje imię; wybaw mnie, bo łaskawa jest Twoja dobroć" (w. 21).

"Znajdź dziesięć różnic"

W innym z internetowych wpisów arcybiskup czernichowski kpi z rosyjskich władz kościelnych i państwowych:

"Znajdź dziesięć różnic"

Zdjęcie 1: rosyjski patriarcha i jego główny dyplomata

Zdjęcie 2: prezydent Rosji i jego główny dyplomata

- napisał zamieszczając zdjęcia.

Pomoc

"Aby zrozumieć, jak potężne jest poparcie dla Ukrainy od wolnego świata w obliczu groźby ataku imperium zła, warto porównać teraźniejszość z wydarzeniami z 1940 roku, co trafnie pokazuje film "Dark Times". W tym czasie prezydent USA Roosevelt zaoferował Churchillowi, jako „pomoc”, pozwolenie na zakup samolotów HORSES już zakupionych przez Wielką Brytanię przez granicę z Kanadą" - czytamy w kolejnym poście na Facebooku.

"Na tle tamtych wydarzeń obecna pomoc jest może nawet większa, niż można by marzyć" - stwierdził hierarcha.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe