Kard. Ouellet: Nie celibat winny jest nadużyciom, a "brak samokontroli i równowagi emocjonalnej"

Celibat kapłański można zrozumieć tylko w perspektywie wiary. – Chrystus wezwał swych uczniów, by zostawili wszystko, aby pójść za Nim. Taką opinię przedstawił prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet w wywiadzie dla hiszpańskiego portalu katolickiego Omnes. Wyjaśnił przy okazji, że prawdziwą przyczyną nadużyć seksualnych nie jest celibat, lecz brak samokontroli i równowagi emocjonalnej niektórych duchownych.
Od lewej: papież Franciszek, kard. Marc Ouellet Kard. Ouellet: Nie celibat winny jest nadużyciom, a
Od lewej: papież Franciszek, kard. Marc Ouellet / EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA

Kapłaństwo - sakramentalna reprezentacja

Kanadyjski purpurat tłumaczył, że kapłan reprezentuje sakramentalnie Chrystusa jako jedynego pośrednika relacji człowieka z Bogiem. Jedynie w tym świetle można zrozumieć kapłaństwo, a nie z socjologicznego punktu widzenia jako udział we władzy.

Kapłaństwo kobiet

Stawianie problemu kapłaństwa kobiet uznał za przejaw „funkcjonalnej mentalności maskulinistycznej”, która chce przyznawać kobiecie takie same zadania, jakie pełni mężczyzna, zapominając o jej własnych charyzmatach.

– Zmiany w Kościele muszą sięgać znacznie głębiej niż przydzielanie funkcji, które utrzymuje kobiety w pozycji podporządkowanej mężczyznom – wskazał kard. Ouellet, dodając, że teologia zajmuje się obecnie kwestią kobiecości i jej wzajemnego uzupełniania się z męskością.

Chrzest podstawą kapłaństwa

Zwrócił uwagę, że podstawą „teologii fundamentalnej kapłaństwa” jest chrzest, dający już udział w kapłaństwie Chrystusa, gdyż „przekazuje nam łaskę dziecięctwa Bożego, które jest fundamentem Jego kapłaństwa i naszego w nim udziału jako członków Jego Ciała”. Posługa kapłańska jest reprezentowaniem Chrystusa – Głowy tego Ciała poprzez „służbę wzrostowi synowskiego kapłaństwa wszystkich ochrzczonych”. Dlatego nie można sprowadzać Kościoła do jego hierarchii, jest on bowiem „przede wszystkim wspólnotą ochrzczonych”.

Celibat

Mówiąc o skandalu nadużyć seksualnych wśród duchownych prefekt Kongregacji ds. Biskupów zaznaczył, że niektórzy ludzie myślą, iż przyczyną jest celibat. Tymczasem nadużycia istnieją w świecie edukacji, sportu, w rodzinach.

– Prawdziwą ich przyczyną nie jest konsekrowany celibat, lecz brak samokontroli i równowagi emocjonalnej. Z pewnością trzeba poprawić rozeznawanie powołań do kapłaństwa oraz czuwać nad równowagą psycho-afektywną i moralną kandydatów – przyznał hierarcha.

Jednocześnie podkreślił, że celibat kapłański można zrozumieć tylko w perspektywie wiary.

– Chrystus wezwał swych uczniów, by zostawili wszystko, aby pójść za Nim. Mógł to uczynić dzięki swojej boskiej tożsamości jako odwiecznego Syna Ojca, który przyszedł w ciele, aby przynieść ludzkości zbawienie. Naśladowanie Go w celibacie jest przede wszystkim wyznaniem wiary w tę [Jego] tożsamość i aktem miłości w odpowiedzi na jego pełne miłości wezwanie – tłumaczył kard. Ouellet.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe