Jak bezpiecznie przewozić rowery samochodem?

Planując długi urlop czy wypad za miasto, często chcemy zabrać ze sobą w trasę rowery dla całej rodziny. Gdy bagażnik jest już zajęty przez inne rzeczy (np. walizki), dobrą i często jedyną opcją może okazać się dodatkowy bagażnik rowerowy, który zamontujemy na dachu, klapie lub podczepimy do haka. Sposób przewozu powinien wynikać z ilości rowerów, wygody i preferencji kierowcy oraz powinien uwzględniać model samochodu. W jaki sposób korzystać z tych udogodnień i jak bezpiecznie przewieźć sprzęt na bagażniku rowerowym?
 Jak bezpiecznie przewozić rowery samochodem?
/ mat. partnera

Bagażniki rowerowe montowane na dachu

Bagażnik montowany na dachu to chyba jeden z popularniejszych sposobów przewożenia rowerów samochodem. Jeżeli model auta, z którego korzystamy, wyposażony jest w relingi, zamontowanie bagażnika będzie stosunkowo tanim rozwiązaniem i nie będzie generować dodatkowych kosztów. Montaż sprzętu jest dość prosty i nie wymaga angażowania fachowców. Oprócz tego wybierać można spośród kilku modeli uchwytów. Rozwiązanie to nie ogranicza w żaden sposób widoczności podczas jazdy. Bagażniki rowerowe tego typu zapewniają też bezpieczeństwo przewożonych rowerów, są one odizolowane od błota i wszelkich zabrudzeń od gruntu. Mniejsze jest też ryzyko zarysowań czy uszkodzeń rowerów. Decydując się na tę opcję, warto pamiętać, że przewożone w ten sposób rowery wpływają w pewnym stopniu na aerodynamikę samochodu, zwiększa się bowiem opór powietrza podczas jazdy.

Bagażniki rowerowe na hak

Jeżeli w aucie znajduje się hak, możemy skorzystać z rozwiązania, jakim są platformy montowane na haku holowniczym. Z powodzeniem przewieziemy z takim bagażnikiem nawet cztery rowery. Mocowanie rowerów nie jest trudne i nie wymaga dużego wysiłku jak przy bagażnikach dachowych. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że platformy rowerowe na hak mieszczą się w bryle samochodu, co sprawia, że w żaden sposób nie wpływają na jakość jazdy. Oprócz tego, jeśli chcemy skorzystać z bagażnika, możemy to zrobić bez problemu i nie wiąże się to z koniecznością zdejmowania rowerów. Co więcej, z takim bagażnikiem bez problemu wjedziemy na parking podziemny. Decydując się na to rozwiązanie, musimy pamiętać, że platforma wraz z umocowanymi na niej rowerami zasłania tablicę rejestracyjną i lampy. Konieczne jest więc posiadanie dodatkowej tablicy i umieszczenie jej na platformie.

Bagażnik montowany na klapie bagażnika

Ostatnim z rozwiązań jest bagażnik montowany na klapie. Jest to w pewnym sensie rozwiązanie pośrednie pomiędzy bagażnikiem na dach a takim, który montujemy na haku. W bagażniku takim najczęściej do montowania rowerów wykorzystuje się system linek wykonanych ze stali. Sprzęt ten jest stosunkowo lekki, więc montaż nie powinien być problematyczny. Rozwiązanie taki sprawdzi się raczej przy większych autach, których środek ciężkości nie zostanie zaburzony po zamontowaniu rowerów. Będzie to więc dobra opcja dla aut typu hatchback, kombi czy minivan. Podczas umieszczania rowerów na bagażniku należy zachować ostrożność, by nie porysować tylnej szyby i lakieru na klapie bagażnika.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe