Rosyjska Duma ratyfikowała umowy z samozwańczymi republikami z Donbasu

Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, zaakceptowała jednogłośnie we wtorek ratyfikację umów o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z "republikami ludowymi" w ukraińskim Donbasie - Doniecką (DRL) i Ługańską (ŁRL).
Rosyjska Duma Państwowa Rosyjska Duma ratyfikowała umowy z samozwańczymi republikami z Donbasu
Rosyjska Duma Państwowa / Wikipedia/Duma.gov.ru

Deputowani opowiedzieli się za tym, by umowy weszły w życie jeszcze we wtorek. Głosowanie przebiegało w kilku etapach i po ostatnim z nich deputowani bili brawo, wstając z krzeseł.

Umowy, które dzień wcześniej podpisał prezydent Władimir Putin i przywódcy separatystów, zawarte są na 10 lat z możliwością automatycznego przedłużenia.

Tekst porozumień głosi, że Rosja i separatystyczne republiki mają prawo do wspólnej ochrony granic. Strony umów mogą wykorzystywać infrastrukturę wojskową i bazy wojskowe na swoich terytoriach. Walutą na terenie DRL i ŁRL będzie rubel rosyjski.

Rosja, DRL i ŁRL planują "współpracować w zakresie obrony suwerenności i integralności terytorialnej", wspólnie podejmować działania w celu usunięcia zagrożeń dla pokoju i w celu przeciwdziałania aktom agresji przeciwko nim "ze strony wszelkiego państwa bądź grupy państw".

Umowy przewidują też zawarcie odrębnego traktatu o granicach i umów o współpracy wojskowej.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ap/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe