Portal Trumpa wystartował. Czy będzie dostępny także dla Polaków?

Kiedy Facebook, Twitter i inne popularne serwisy społecznościowe zablokowały oficjalne profile byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, ten zapowiedział powrót do mediów społecznościowych. Chce to osiągnąć przy pomocy własnej platformy, która dotychczas była udostępniona jedynie dla wąskiego grona testerów. Teraz dostęp do niej zyskała znacznie większa grupa internautów.
Były prezydent USA Donald Trump Portal Trumpa wystartował. Czy będzie dostępny także dla Polaków?
Były prezydent USA Donald Trump / Flickr/ Gage Skidmore/ CC BY-SA 2.0

Od 21 lutego 2022 r. Truth Social stał się dostępny dla szerszego grona odbiorców. Póki co jest dostępny do pobrania jedynie w Apple App Store, w dodatku na razie korzystać z niego mogą jedynie ludzie na terenie Stanów Zjednoczonych. Użytkownicy Google Play nie są w stanie pobrać aplikacji portalu, ponieważ prawie rok temu firma usunęła Official Trump 2020 App ze swojego sklepu. Były prezydent nie pozostał dłużny gigantowi z branży technologicznej i odpowiedział pozwem. 

Dlaczego Trump tworzy własny portal?

Historia rozpoczęła się początkiem 2021 r., kiedy Facebook, Snapchat, Twitter, Twitch oraz Youtube zablokowały każdy oficjalny profil Trumpa. Nie pomogło tworzenie nowych, bo te szybko podzieliły los swoich poprzedników. Trump odpowiedział gigantom stworzeniem Truth Social - własnej platformy, która – jak zapewnia Trump – ma dostarczyć użytkownikom te same możliwości co w przypadku popularnych serwisu, nie cenzurując przy tym ich poglądów

Trump zapewnia, że na nowej Platformie każdy będzie mógł wyrażać swoje poglądy. Wciąż jednak nie ustosunkowano się do kwestii postów mogących w sposób pośredni lub bezpośredni skutkować krzywdą wyrządzoną drugiej osobie. 

Portal ma zapewniać możliwość udostępniania postów, tworzenia list kontaktów (jak zakładka "Znajomi" na Facebooku), obserwowania profili oraz innych form interakcji między użytkownikami, jak chociażby znane z Facebooka "łapkowanie" zdjęć, postów etc.

Sceptycy wskazują, że koncepcja nie jest zbyt oryginalna. Truth Social nie jest też pierwszym portalem deklarującym bycie wolnym od cenzury – Internet zna już przypadki serwisów takich jak Gettr, Rumble czy Parler, które w swoich kampaniach marketingowych nazywały się "bastionami wolności słowa w Internecie". Serwisy z reguł rosły szybko, ale szybko ich rozwój się stabilizował i dlatego nie były w stanie zagrozić pozycji gigantom pokroju Twittera oraz Facebooka.

Kiedy po aplikację będą mogli sięgnąć Polacy?

Zainteresowanie nowym portalem jest tak ogromne, że utrudnia rejestrację nowym użytkownikom - serwery są permanentnie przeciążone. Problemy techniczne mają wynikać m.in. z tego, że Amazon, Google i Microsoft blokują możliwość współpracy z Trump Media & Technology Group (TMTG) podmiotem-właścicielem Truth Social. Portal zapowiada jednak, że po uporaniu się z powyższymi problemami będzie prowadził ekspansję na kolejne kraje, dając dostęp nie tylko mieszkańcom Stanów Zjednoczonych. 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe