Abp Gądecki apeluje o pomoc i gościnność wobec Ukraińców: Jesteśmy blisko zarówno przez słowiańszczyznę jak i chrześcijaństwo

Dziś w rozmowie z Radiem Watykańskim przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odniósł się do sprawy Ukrainy, podkreślając, że sytuacja na granicy naszego wschodniego sąsiada napawa go ogromnym smutkiem.
Abp Stanisław Gądecki Abp Gądecki apeluje o pomoc i gościnność wobec Ukraińców: Jesteśmy blisko zarówno przez słowiańszczyznę jak i chrześcijaństwo
Abp Stanisław Gądecki / wikipedia/CC BY-SA 4.0 fot. Paterm

Apel ws. uchodźców z Ukrainy

Przypomnijmy, że w poniedziałek abp Gądecki napisał do wiernych Kościoła w Polsce list, w którym stara się uwrażliwić Polaków na los Ukraińców, którzy uciekać będą ze swojej ojczyzny przed wojną. Hierarcha dziękował za odzew ws. modlitwy za Ukrainę, o którą wcześniej prosił. 

"... apeluję do moich rodaków o otwarte i gościnne serca dla uchodźców z Ukrainy, którzy w Polsce będą chcieli znaleźć schronienie przed wojną. Każdy ma prawo do życia w pokoju i bezpieczeństwie. Każdy ma prawo szukać dla siebie i swoich najbliższych warunków zapewniających mu bezpieczne życie" - pisał przewodniczący KEP przypominając, że historia Polski również pełna była wydarzeń tragicznych, które zmuszały część naszych rodaków do wyjazdu z kraju.

"Niech nasza gościnność wobec uchodźców znajdzie swój konkretny wyraz we wsparciu, jakiego chcemy im udzielać przy pomocy naszych organizacji charytatywnych" - pisał arcybiskup wymieniając Caritas oraz inne stowarzyszenia.

Współczucie dla ofiar i nieustępliwość wobec agresora

W rozmowie z Radiem Watykańskim abp Stanisław Gądecki podkreślił smutek, który towarzyszy mu w całej sytuacji z konfliktem zbrojnym na Ukrainie.

- Z jednej strony trzeba wyrazić współczucie mieszkańcom Ukrainy z powodu tego wszystkiego co się stało, z drugiej strony należy wzywać agresora, żeby odstąpił od tego pomysłu, który jest pomysłem kolonialnym, niesie ze sobą wiele nieszczęścia i nie przejmuje się cierpieniem drugiego człowieka. Ta żądza posiadania zabija sumienie - zaznaczył poznański metropolita.

- Myślę, że trzeba byśmy wyrazili naszą jedność z Ukraińcami, zapewnili ich o pomocy jakiej jesteśmy w stanie im udzielić (...) jesteśmy blisko zarówno przez słowiańszczyznę jak i chrześcijaństwo i ono ostatecznie nie powinno powodować w nas utraty nadziei, nawet w sytuacji beznadziejnej - uważa.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe