Robert Szewczyk: Solidarność oczekuje od ruchu związkowego jednoznacznej postawy. W tym Rosjan!

Po rozmowie z Michałem Wołyńcem Solidarność uruchomiła formalne działania na forum europejskich i światowych związków zawodowych. Robert Szewczyk z działu zagranicznego Komisji Krajowej informuje, gdzie i jakie wnioski zostały skierowane.
 Robert Szewczyk: Solidarność oczekuje od ruchu związkowego jednoznacznej postawy. W tym Rosjan!
/ KK NSZZ "S"

– Nasze stanowisko przedstawiliśmy Sekretarzom Generalnym MKZZ i EKZZ, postulując jednocześnie wpłynięcie na postawę rosyjskich związków zawodowych – mówi Szewczyk.

Jego zdaniem nie da się ukryć, że wszystkie wysiłki dyplomatyczne ostatnich tygodni okazały się niczym wobec rosyjskiego głodu wojny; apele o spokój i deeskalację przypominają sytuację po Monachium w 1938 roku.

– Od naszych ukraińskich przyjaciół otrzymujemy szereg informacji, stanowisk i apeli o wsparcie i solidarność. Z drugiej strony, rosyjskie organizacje związkowe, które są członkami MKZZ i PERC, w tym tragicznym czasie nie wypowiedziały ani jednego słowa.

– Nasze pytanie jest proste: czy międzynarodowe organizacje związkowe są demokratyczne i opierają się na dążeniu do dobra pracowników w oparciu o pokój na świecie, czy też niektóre (rosyjskie) organizacje członkowskie mogą milcząco wspierać oczywistego tyrana i agresora?

W pismach kierowanych do MKZZ I EKZZ pyta również w imieniu Solidarności, czy mamy tolerować ciche poparcie rosyjskich federacji związkowych dla podżegających do wojny zapędów ich przywódcy?

– Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do MKZZ i EKZZ, ale również do naszych partnerów z organizacji związkowych z Europy Środkowo-Wschodniej, Grupy Wyszehradzkiej, Krajów Bałtyckich i z Bałkanów – czyli do krajów, które dobrze z własnej historii wiedzą, czym kończy się żarłoczność wschodniego niedźwiedzia.

Robert Szewczyk podkreśla, że nasi ukraińscy przyjaciele wiedzą z przeszłości, że mogą liczyć na naszą pomoc, ale dzisiaj sprawy zaszły już zbyt daleko.

– Europejski i międzynarodowy ruch związkowy musi zająć jasne i twarde stanowisko i zaprzestać wszelkich dyplomatycznych flirtów z Putinem, co obserwowaliśmy w przeszłości. Będziemy nad tym pracować – oświadczył.

ml


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wiadomości
Żyrandole kryształowe – stylowy blask oświetlenia

Oświetlenie w pomieszczeniu, to, jak się rozchodzi światło, a także jego oprawa są istotnym dopełnieniem aranżacji wnętrz. Nie da się ukryć, że różnego rodzaju lampy wiszące wiodą prym, jeśli chodzi o tę kwestię. Spośród nich bardzo stylowym rozwiązaniem wydają się być żyrandole kryształowe.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

98 migrantów próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podsumowała w czwartek ostatnią dobę na polsko-białoruskiej granicy Straż Graniczna. Zatrzymano również trzy kolejne osoby za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Atak na marszałka Karczewskiego. Jest akt oskarżenia Wiadomości
Atak na marszałka Karczewskiego. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Pawłowi P., który podczas świątecznych zakupów zaatakował byłego marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - dowiedziała się PAP. Mężczyźnie grozi do pięciu lat więzienia

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli sensacyjną decyzję Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli sensacyjną decyzję

Brytyjskie media donoszą o kolejnej zaskakującej decyzji, jaka płynie z Pałacu Buckingham. Tym razem książę William i Kate Middleton zdecydowali się na sensacyjny ruch. Sprawa dotyczy zbliżającej się ceremonii koronacji króla Karola III.

„Na pewno wszyscy czują żal”. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego Wiadomości
„Na pewno wszyscy czują żal”. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki w ostatnich dniach przeżywa trudne chwile. Na początku bieżącego tygodnia skoczek poinformował o swojej rezygnacji z dalszych występów w PŚ. 33-latek swoją decyzję uzasadnił dramatycznym stanem zdrowia żony. Teraz głos w tej sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc Wiadomości
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc

Żona Kamila Stocha, Ewa Bilan-Stoch, dodała wpis na Twitterze. W mediach społecznościowych zaapelowała do fanów, którzy mają taką możliwość, o oddawanie krwi.

Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE Wiadomości
Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE

– To, co w tym momencie proponują unijni urzędnicy, doprowadzi do tego, że Europa zostanie uzależniona tym razem od Chin, a europejskie społeczeństwo zubożeje – powiedziała na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” była premier, europoseł PiS Beata Szydło.

Wiadomości
Czym jest przeszczep włosów i kiedy jest stosowany?

Podstawowym wskazaniem do wykonania przeszczepu włosów jest ich utrata z przyczyn naturalnych, dolegliwości związanych z chorobą albo urazem. Brak naturalnych włosów stanowi duży problem dla osób płci obojga, zwłaszcza w młodszym wieku. Obecnie coraz częściej zdarzają się choroby wywołujące wypadanie włosów, dużo więcej jest też przypadków nadmiernego wypadania włosów spowodowanego stresem, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy stosowaniem niewłaściwych preparatów do pielęgnacji.

„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe