Niemieckie media: Rząd niemiecki stoi przed gruzami swojej polityki wobec Rosji

Niemieckie dzienniki zastanawiają się, czy sankcje robią jakiekolwiek wrażenie na prezydencie Rosji – pisze dziś serwis Deutsche Welle. „Rząd niemiecki stoi przed gruzami swojej polityki wobec Rosji. To, że od początku była ona błędna, to nonsens” – pisze „Mitteldeutsche Zeitung”
 Niemieckie media: Rząd niemiecki stoi przed gruzami swojej polityki wobec Rosji
/ fot. Pixabay

Jak pisze „Mitteldeutsche Zeitung” z Halle, „rząd niemiecki stoi przed gruzami swojej polityki wobec Rosji”. „To, że od początku była ona błędna, to nonsens. Próba, by poprzez zacieśnienie stosunków gospodarczych silniej zintegrować Rosję, mogła się udać i przez dłuższy czas właśnie tak było” – czytamy.

„Tani gaz za grube euro, a za które z kolei można było kupić produkowane w Niemczech samochody, maszyny i urządzenia; ten model miał swój urok. Berlin był nawet gotów w imię tego pogodzić się z oburzeniem Europy Wschodniej i amerykańskimi wątpliwości wobec sojuszniczej lojalności Niemiec. Putin teraz zniszczył to wszystko na wiele lat” – dodano.

W podobnie ostrym tonie pisze także „Heilbronner Stimme”, który twierdzi, że obecne wstrzymanie gazociągu Nord Stream 2 jest co prawda właściwe, ale „lepiej byłoby jednak w ogóle go nie budować, tylko posłuchać tych, którzy krytykowali uzależnienie od rosyjskiego widzimisię”.

„Najwyższym priorytetem jest teraz ochrona ludności ukraińskiej przed wojną. Na dzisiejszym specjalnym szczycie UE Niemcy muszą zaoferować pomoc humanitarną, skoro nie mogą udzielić [Ukrainie – przyp. red.] pomocy wojskowej” – dodano.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe