Bloomberg: Rosyjski rynek w jeden dzień stracił na wartości 200 miliardów rubli

Rosyjski rynek w czwartek stracił 200 miliardów rubli - to reakcja inwestorów przygotowujących się na najostrzejsze sankcje Zachodu. Agresja Putina na Ukrainę wstrząsnęła światowymi rynkami. Inwestorzy wycofują swoje aktywa w bezpieczne miejsca - donosi Bloomberg.
Władimir Putin Bloomberg: Rosyjski rynek w jeden dzień stracił na wartości 200 miliardów rubli
Władimir Putin / fot. PAP/EPA/ALEKSEY NIKOLSKYI/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

"Rubel spadł do rekordowo niskiego poziomu, koszt ubezpieczenia rosyjskiego długu od niewypłacalności wzrósł do najwyższego poziomu od 2009 r., a akcje zakończyły główną sesję giełdową spadkiem o 33 proc. - największym w historii" – zauważył Bloomberg.

RELACJA NA ŻYWO: Ukraińskie siły zestrzeliły samolot nad stolicą. Rosyjskie czołgi jadą na Kijów

Według CNN zauważył, że Indeks MOEX, czyli największa grupa giełdowa w Rosji, spadł aż o 45 proc., po czym nieznacznie się podniósł i spadł o 33 proc. Indeks RTS skupiający 50 największych spółek notowanych na Moskiewskej Giełdzie Papierów Wartościowych, który jest denominowany w dolarach, zakończył dzień ze stratą 39 proc..". Stacja oszacowała straty na 70 miliardów dolarów.

Z kolei brytyjski Guardian odnotował, że rosyjski bank centralny "wykupił miliony rubli, by zapobiec zapaści na moskiewskiej giełdzie i wesprzeć walutę po tym, jak spadła do najniższego w historii poziomu : 89,60 w stosunku do dolara".

Piłka jest teraz po stronie Zachodu, musimy zobaczyć, jak daleko posuną się sankcje - czy Rosja zostanie utrzymana w światowym systemie finansowym – skomentował dla Bloomberga Viktor Szabo, przedstawiciel grupy inwestycyjnej Aberdeen Asset Management Plc. z siedzibą w Londynie.

"W ramach sankcji ogłoszonych przed atakiem Rosji, wielu powiązanych z USA inwestorów nie będzie mogło kupować rosyjskich obligacji rządowych sprzedawanych po 1 marca na rynku wtórnym" – przypomniał Bloomberg.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe