„Politico”: „Niemcy utorowały Putinowi drogę do Ukrainy”

Zdaniem Matthew Karnitschniga, który pisze na łamach europejskiego „Politico” – sentyment Niemców do Rosji utorował drogę Władimira Putina na Ukrainę.
Brama Brandenburska, Berlin „Politico”: „Niemcy utorowały Putinowi drogę do Ukrainy”
Brama Brandenburska, Berlin / Pixabay.com

Od inwazji Gruzji po aneksję Krymu, zestrzelenie MH-17 i otrucie Aleksieja Nawalnego, Niemcy zawsze znajdowały sposób, by wybaczyć swojemu przyjacielowi na wschodzie. 

(…)

Ten sentyment – od tamtej pory uchodzący za nieoficjalną politykę Niemiec wobec Rosji – utorował drogę Władimira Putina na Ukrainę, co, jak wielu się obawia, może doprowadzić do upadku europejskiej architektury bezpieczeństwa po zimnej wojnie

– twierdzi Matthew Karnitschnig, który pisze również, że wstrzymanie certyfikacji Nord Stream 2 to „za mało i za późno”.

Stany Zjednoczone przez lata nie chciały uwierzyć, że Putin jest tak niebezpieczny, jak teraz widzimy. Wielka Brytania była bardziej zainteresowana korzystaniem z bogactwa rosyjskich oligarchów niż dochodzeniem, skąd się wzięło. Nie ma jednak wątpliwości: żaden kraj nie zrobił więcej niż Niemcy, aby zbagatelizować zachowanie Rosji

– pisze publicysta.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe