Skandal w Bundeswehrze. Niemieckim żołnierzom na Litwie brakuje ciepłych kurtek

Komisarz ds. sił zbrojnych Eva Hoegl skarży się na braki w wyposażeniu żołnierzy Bundeswehry, którzy w bazie wojskowej Rukla na Litwie mają odstraszać rosyjską armię – żołnierzom brakuje grubych kurtek i bielizny. „Tak, to skandal” – mówi w piątek gazecie „Augsburger Allgemeine”.
Armia niemiecka Skandal w Bundeswehrze. Niemieckim żołnierzom na Litwie brakuje ciepłych kurtek
Armia niemiecka / Flickr/U.S. Army Europe

"Na Litwie ważna jest dobra ochrona przed zimnem i wilgocią. Żołnierze przedzierają się przez lasy i pola, przez długi czas przebywają na zewnątrz. Wielu żołnierzy powiedziało mi, że nie mają odpowiedniej ochrony przed zimnem i wilgocią" - powiedziała komisarz.

Na pytanie, czy brakuje kurtek zimowych, odpowiedziała: "Tak, grubych kurtek, ale też bielizny. Wszystkiego, czego potrzebują, aby być dobrze chronieni przed zimnem i wilgocią. A tego naprawdę nie powinno być w jednym z najbogatszych krajów na świecie, w środku Europy".

"Tak, to skandal, który niepokoił już moich poprzedników" - podkreśla Eva Hoegl.

Przypomina, że "w Afganistanie żołnierze nie mieli wszystkiego, czego potrzebowali. Coś podobnego przeżyłam w Mali i Nigrze. Jestem tym zszokowana, ponieważ zawsze mówiono mi, że w terenie wszystko jest". Jej zdaniem "rząd federalny musi zapewnić żołnierzom wszystko, czego potrzebują, aby (...) wypełnić swoje misje".

Pytana, jaka jest przyczyna braków, czy chodzi o pieniądze, Eva Hoegl mówi: "Dzieje się tak głównie dlatego, że procesy zakupowe są tak długie. Prowadzi to na przykład do tego, że nasze radia mają 30 lat, a części zamienne nie są dostępne. Cały system zamówień publicznych musi być lepszy".

Zwraca również uwagę, że "mamy teraz budżet w wysokości około 50 miliardów euro, a to dużo pieniędzy. Ale oprócz kamizelek, hełmów i zimowej bielizny potrzebujemy następcy myśliwca Tornado 9 (...), łodzi podwodnych i ciężkich helikopterów transportowych (...), które dużo kosztują. Ponieważ nie możemy zakładać, że zagrożenia zmniejszą się, musimy teraz więcej inwestować w bezpieczeństwo. Dlatego potrzebujemy więcej pieniędzy w budżecie obronnym".

W czwartek szef niemieckiej armii Alfons Mais ostro skrytykował stan niemieckich sił zbrojnych w obliczu wojny. We wpisie w serwisie LinkedIn zauważył: "Budzisz się rano i zdajesz sobie sprawę, że w Europie jest wojna". A Bundeswehra, czyli "armia, którą mam zaszczyt dowodzić, jest mniej lub bardziej pusta".

Niemieckie Siły Zbrojne od 2017 r. dowodzą jednostką NATO mającą powstrzymywać Rosję w bazie wojskowej Rukla na Litwie. W związku z silnym napięciem w konflikcie na Ukrainie Ministerstwo Obrony Narodowej wysłało ostatnio do tego kraju kolejnych 350 żołnierzy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

98 migrantów próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podsumowała w czwartek ostatnią dobę na polsko-białoruskiej granicy Straż Graniczna. Zatrzymano również trzy kolejne osoby za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Atak na marszałka Karczewskiego. Jest akt oskarżenia Wiadomości
Atak na marszałka Karczewskiego. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Pawłowi P., który podczas świątecznych zakupów zaatakował byłego marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - dowiedziała się PAP. Mężczyźnie grozi do pięciu lat więzienia

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli sensacyjną decyzję Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli sensacyjną decyzję

Brytyjskie media donoszą o kolejnej zaskakującej decyzji, jaka płynie z Pałacu Buckingham. Tym razem książę William i Kate Middleton zdecydowali się na sensacyjny ruch. Sprawa dotyczy zbliżającej się ceremonii koronacji króla Karola III.

„Na pewno wszyscy czują żal”. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego Wiadomości
„Na pewno wszyscy czują żal”. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki w ostatnich dniach przeżywa trudne chwile. Na początku bieżącego tygodnia skoczek poinformował o swojej rezygnacji z dalszych występów w PŚ. 33-latek swoją decyzję uzasadnił dramatycznym stanem zdrowia żony. Teraz głos w tej sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc Wiadomości
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc

Żona Kamila Stocha, Ewa Bilan-Stoch, dodała wpis na Twitterze. W mediach społecznościowych zaapelowała do fanów, którzy mają taką możliwość, o oddawanie krwi.

Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE Wiadomości
Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE

– To, co w tym momencie proponują unijni urzędnicy, doprowadzi do tego, że Europa zostanie uzależniona tym razem od Chin, a europejskie społeczeństwo zubożeje – powiedziała na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” była premier, europoseł PiS Beata Szydło.

Wiadomości
Czym jest przeszczep włosów i kiedy jest stosowany?

Podstawowym wskazaniem do wykonania przeszczepu włosów jest ich utrata z przyczyn naturalnych, dolegliwości związanych z chorobą albo urazem. Brak naturalnych włosów stanowi duży problem dla osób płci obojga, zwłaszcza w młodszym wieku. Obecnie coraz częściej zdarzają się choroby wywołujące wypadanie włosów, dużo więcej jest też przypadków nadmiernego wypadania włosów spowodowanego stresem, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy stosowaniem niewłaściwych preparatów do pielęgnacji.

„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka Wiadomości
Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka

Ważny ukraiński polityk w ostrych słowach zareagował na komentarz byłego szefa MON za czasów rządu PO-PSL, a obecnie wiceprzewodniczącego Platformy Tomasza Siemoniaka.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe