Rada Najwyższa Ukrainy informuje o podwyższonym promieniowaniu w Czarnobylu. Jest reakcja Państwowej Agencji Atomistyki

Na terenie kraju nie odnotowano żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego. Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludności - podała w piątek Państwowa Agencja Atomistyki. Agencja nie otrzymała także zgłoszenia o jakimkolwiek zagrożeniu w międzynarodowych systemach powiadamiania o zdarzeniach radiacyjnych.
 Rada Najwyższa Ukrainy informuje o podwyższonym promieniowaniu w Czarnobylu. Jest reakcja Państwowej Agencji Atomistyki
/ fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

W piątek rano biuro prasowe Rady Najwyższej Ukrainy poinformowało, że w strefie zamkniętej wokół Czarnobyla stwierdzono podwyższone promieniowanie. Podwyższone promieniowanie Gamma zanotowano w znacznej części punktów kontrolnych w tej strefie. Biuro prasowe podkreśliło, że przyczyn nie sposób na razie określić z powodu okupacji kraju i trwających działań bojowych.

W czwartek rosyjskie wojsko zajęło elektrownię atomową w Czarnobylu.

"To informacja sprzed kilku minut - na ten moment nie ma zagrożenia jeżeli chodzi o terytorium RP - na bazie informacji otrzymanych z krajowego monitoringu radiacyjnego. Aktualnie sytuacja w kraju jest bezpieczna, nie mamy zagrożenia dla zdrowia, życia ludzi, ani też dla środowiska. Cały czas monitorujemy sytuację i ten monioting jest permanentny" – poinformowało PAP biuro prasowe Państwowej Agencji Atomistyki.

Agencja nie otrzymała także zgłoszenia o jakimkolwiek zagrożeniu w międzynarodowych systemach powiadamiania o zdarzeniach radiacyjnych - czytamy w komunikacie zamieszczonym w piątek na stronie agencji.

Państwowa Agencja Atomistyki nie odnotowała również żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego w ramach krajowego systemu monitoringu radiacyjnego.

"W celu weryfikacji pojawiających się doniesień medialnych, PAA skierowała zapytanie do ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego, jak również do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu o stan sytuacji radiacyjnej na Ukrainie" – podano w komunikacie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe