Niemcy tłumaczą się po zablokowaniu wykluczenia Rosji ze SWIFT. „Miałoby to wpływ na niemieckie firmy prowadzące interesy z Rosją”

Rząd RFN podtrzymuje swój sprzeciw wobec wykluczenia Rosji z systemu płatności SWIFT w ramach sankcji za inwazję na Ukrainę. – Zawieszenie SWIFT byłoby technicznie trudne do przygotowania i miałoby również ogromny wpływ na transakcje płatnicze w Niemczech, dla niemieckich firm prowadzących interesy z Rosją – powiedział w piątek rzecznik rządu Steffen Hebestreit.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz Niemcy tłumaczą się po zablokowaniu wykluczenia Rosji ze SWIFT. „Miałoby to wpływ na niemieckie firmy prowadzące interesy z Rosją”
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz / PAP/EPA/Hannibal Hanschke / POOL

Niemcy nie były osamotnione w swoich obawach dotyczących wykluczenia Rosji ze SWIFT podczas szczytu UE zakończonego w nocy z czwartku na piątek. „Dostrzegłem, że sprzeciwiały się temu między innymi Francja i Włochy” – dodał rzecznik.

Podczas szczytu przywódcy UE podjęli decyzje dotyczące kompleksowego pakietu sankcji gospodarczych, finansowych i personalnych w odpowiedzi na rosyjski atak na Ukrainę. Pakiet nie obejmuje jednak wyłączenia Rosji z systemu SWIFT.

Jak dodał Hebestreit, dyskusja na ten temat miała pojawić się „stosunkowo nagle, przez krótki czas” w trakcie szczytu. Rzecznik nie zgodził się z krytyczną opinią prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który twierdzi, że sankcje nałożone podczas szczytu na Rosję są niewystarczające.

Marzena Szulc (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe