Niemcy. Wspierała Nord Stream 2. Teraz wyraża "solidarność z Ukrainą". Oburzenie

O „solidarności z Ukrainą” napisała w piątek na Twitterze Manuela Schwesig (SPD), premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego, która od lat aktywnie wspierała rosyjski projekt Nord Stream 2. Jej wpis wywołał oburzenie m.in. korespondenta „Bild” na Ukrainie.
Manuela Schwesig Niemcy. Wspierała Nord Stream 2. Teraz wyraża
Manuela Schwesig / Wikipedia CC BY-SA 3,0 de Olaf Kosinsky

Schwesig załączyła zdjęcie parlamentu krajowego, oświetlonego w kolorach ukraińskiej flagi.

„Pani premier, powinna pani się wstydzić wywieszać flagę narodową Ukrainy, o którą bohatersko walczą i giną Ukraińcy. Oni walczą z wrogiem, któremu przez lata pomagała pani zbierać fundusze na tę wojnę. I którego bomby spadają teraz na ukraińskie domy i szkoły, których czołgi zabijają młodych, odważnych Ukraińców” - oznajmił Filipp Piatov, korespondent dziennika „Bild” w Lwowie.

Piatov podkreśla, że mimo iż prezydent Rosji Władimir Putin przez lata walczył z opozycją, demokratyczną Ukrainą, Zachodem i NATO „nic nie powstrzymywało pani premier Schwesig przed wspieraniem jego władzy”.

„Dziełem twojego politycznego życia jest walka o rosyjski gazociąg Nord Stream 2. Podczas gdy wiele krajów UE, krajów bałtyckich i Ukrainy błagało o zatrzymanie tego niebezpiecznego projektu, ty walczyłaś o jego realizację” – wskazuje Piatov. „Jako przykrywkę założyłeś nawet fundację klimatyczną, sfinansowaną z rosyjskich pieniędzy, aby chronić Nord Stream 2 przed amerykańskimi sankcjami. Na początku tego roku, kiedy zachodnie służby wywiadowcze ostrzegały przed rosyjską inwazją na Ukrainę, kiedy wszyscy widzieli rosyjskie wojska rozlokowane przy granicach Ukrainy, trzymałaś się projektu gazociągu Putina. Od wielu dni nie chciałeś odpowiadać na pytania +Bild+, czy zaangażowanie w sprawy Putina nie było błędem”.

„Jako reporter przebywam od kilku dni we Lwowie na Ukrainie" – pisze Piatov. „Całe rodziny siedzą godzinami w schronach. Młodzi mężczyźni wyruszają na front. Nie wiedzą, czy ich kraj wkrótce przestanie istnieć. Ci ludzie nie potrzebują od ciebie żadnej +solidarność+”. Potrzebują, aby politycy tacy jak ty mieli mniej do powiedzenia w Europie”.

W sobotę wieczorem Schwesig zwróciła się za pośrednictwem Twittera do byłego kanclerza Gerharda Schroedera, stojącego na czele rad nadzorczych rosyjskich firm Nord Stream, Nord Stream 2 i Rosnieft, aby „zakończył swoje zaangażowanie w rosyjskie firmy energetyczne i wsparł tym samym wysiłki rządu federalnego”.

„Musi być jasne, że nic nie usprawiedliwia zachowania Putina” – dodała Schwesig.

Marzena Szulc (PAP)

mszu/ fit/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe