Szefowa brytyjskiego MSZ: "Jeśli nie zatrzymamy Putina na Ukrainie, zagrożona będzie Polska i kraje bałtyckie"

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss udzieliła wywiadu telewizji Sky News, gdzie przestrzegała, że ​​jeśli Putin nie zostanie zatrzymany na Ukrainie, może dojść do konfliktu między Rosją, a krajami NATO.
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss Szefowa brytyjskiego MSZ:
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss / screen video - news.sky.com

– Ten długotrwały konflikt [na Ukrainie - red.] dotyczy wolności i demokracji w Europie – powiedziała Liz Truss. Podkreśliła, że ​​jeśli Putin nie zostanie zatrzymany teraz, w przyszłości może dojść do konfliktu między Rosją, a krajami NATO.

Jeśli nie zatrzymamy Putina na Ukrainie, zobaczymy innych w niebezpieczeństwie: kraje bałtyckie, Polskę, Mołdawię i może to skończyć się konfliktem z NATO. Nie chcemy tego – zakomunikowała. Wyraziła obawę, że walki na Ukrainie mogą być „bardzo, bardzo krwawe”, biorąc pod uwagę rosyjski arsenał broni chemicznej, biologicznej i nuklearnej. Wśród zachodnich urzędników istnieją obawy, że Rosja może wkrótce rozmieścić broń tezobaryczną. Tak zwane "bomby próżniowe" zasysają tlen, tworząc potężne, wysokotemperaturowe eksplozje, które mogą uszkodzić narządy wewnętrzne.

Musimy być przygotowani na to, że Rosja będzie próbowała użyć jeszcze gorszej broni – powiedziała. Zasugerowała również, że prezydent Rosji Władimir Putin może użyć "najbardziej nieprzyjemnych środków", ponieważ koszty konfliktu rosną.

– Widzieliśmy już reakcję rosyjskiego rządu, widzieliśmy działania podjęte pomimo wszystkich ostrzeżeń o poważnych kosztach tego konfliktu, w kategoriach kosztów humanitarnych, w kategoriach kosztów dla państwa rosyjskiego. To może być początek końca Putina i obawiam się, że jest on zdeterminowany, by użyć w tej wojnie najbardziej nieprzyjemnych środków – podsumowała. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe