Ordo Iuris: Stop zbrodniom wojennym. Apel o wszczęcie międzynarodowego śledztwa

Na Ukrainie trwa wojna wywołana rosyjską agresją. W wyniku działań militarnych dochodzi do zbrodni wojennych, wymierzonych w ludność cywilną. Inwazja narusza przepisy prawa międzynarodowego zakazujące wojny napastniczej i uciekania się do wojny w relacjach między państwami. Instytut Ordo Iuris podjął działania w kierunku dokumentacji rosyjskich zbrodni wojennych, mające na celu pociągnięcie winnych do odpowiedzialności międzynarodowej. Doniesienia o zbrodniach można zgłaszać poprzez stronę stopwarcrimes.org oraz profil War Crimes Archive na Facebooku. Na stronie można również podpisywać petycję do Sekretarza Generalnego ONZ, Szefa Rady Unii Europejskiej oraz Prezydenta Polski z apelem o podjęcie działań zmierzających do postawienia odpowiedzialnych za zbrodnie przez Międzynarodowym Trybunałem Karnym.
1.03.2022, Charków Ordo Iuris: Stop zbrodniom wojennym. Apel o wszczęcie międzynarodowego śledztwa
1.03.2022, Charków / fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

ZGŁOŚ DONIESIENIE O ZBRODNI WOJENNEJ - LINK

PODPISZ PETYCJĘ - LINK

Inwazja, którą rozpoczął rząd Władimira Putina to naruszenie bezwzględnie obowiązującego zakazu wojny napastniczej i uciekania się do wojny w relacjach między państwami. Zasady te potwierdzono już w 1929 roku w pakcie Brianda-Kellogga, który był później podstawą skazania nazistowskich dowódców cywilnych i wojskowych III Rzeszy Niemieckiej przed Trybunałem Norymberskim. Zakaz wojny napastniczej utrwala także Karta Narodów Zjednoczonych. 

Instytut Ordo Iuris przygotował apel do najwyższych organów międzynarodowych mający na celu wszczęcie śledztwa w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych. Petycja jest skierowana do Sekretarza Generalnego ONZ, Szefa Rady Unii Europejskiej oraz Prezydenta Polski. Fundacja gromadzi również doniesienia o zbrodniach wojennych. Informacje można zgłaszać poprzez stronę stopwarcrimes.org, a także profil War Crimes Archive na Facebooku. Przekazane doniesienia zostaną zweryfikowane i zgromadzone w Archiwum Zbrodni Wojennych, które posłuży w czasie przyszłego procesu rosyjskich i białoruskich dygnitarzy i wojskowych.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe