REKLAMA

Umowy cywilnoprawne w dużych miastach i większych firmach

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej pozytywnie patrzą w przyszłość. Dobrze oceniają kondycję firm, wykazują relatywnie wysoki popyt na pracowników. Wzrost zatrudnienia przewiduje niemal jedna trzecia przedstawicieli pracodawców. Umowy cywilnoprawne zamiast umów o pracę, częściej zawierane są przez firmy zatrudniające co najmniej 250 pracowników, z miast powyżej 200 tys. mieszkańców.
 Umowy cywilnoprawne w dużych miastach i większych firmach
/ www.pexels.com

W warunkach rosnącej konkurencji o kandydatów firmy są bardziej zmotywowane do poszukiwania skuteczniejszych metod przyciągania i utrzymywania pracowników w firmie. Zwłaszcza, że obecnie to, czego najczęściej oczekują kandydaci do pracy nie do końca zbiega się z profilem benefitów, jakie oferują pracodawcy. Nie bez znaczenia jest także formuła zatrudnienia. W ofercie pracodawców umowa o pracę zaczyna stopniowo wypierać umowy cywilnoprawne” - wynika z sondażu opinii przedsiębiorców zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad i TNS .

 

Według badania, prawie połowa przedstawicieli badanych firm spodziewa się stagnacji gospodarczej w nadchodzącym półroczu. Recesji obawia się 14% firm, a co czwarta (25%) przewiduje wzrost gospodarczy. Większe obawy, co do przyszłej sytuacji gospodarczej mają przedstawiciele firm zatrudniających od 10 do 49 pracowników.

 

2/3 firm ocenia sytuację finansową swojej firmy jako dobrą lub bardzo dobrą. Ocena sytuacji finansowej firmy rośnie wraz ze wzrostem wielkości firmy – najlepiej oceniają ją firmy zatrudniające minimum 250 pracowników, natomiast najsłabiej firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników. Jednocześnie 5% firm ocenia swoją sytuację finansową jako złą.

 

Ponad jedna trzecia przedsiębiorstw (34%) planuje zwiększyć zatrudnienie w najbliższym półroczu. Według deklaracji respondentów działania te podejmą przede wszystkim duże firmy (46%). Ponad połowa firm (58%) chce pozostawić zatrudnienie na obecnym. Jedynie 5% firm planuje zmniejszenie zatrudnienia w tym okresie.

 

Po okresie intensywnych podwyżek wynagrodzeń w ostatnim półroczu więcej firm deklaruje utrzymanie wynagrodzeń na tym samym poziomie. Podwyżki planuje przyznawać co czwarta firma częściej firmy zatrudniające minimum 250 pracowników (31%).

 

Umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie i umowa o dzieło) częściej zawierane są przez firmy zatrudniające minimum 250 pracowników (odpowiednio: 58% i 30%), z miast powyżej 200 tys. mieszkańców (odpowiednio: 53% i 24%).

 

Umowa zlecenie, jak wynika z badania instytutu Randstad i TNS, częściej zawierana jest przez firmy z branży pośrednictwa finansowego (71%), obsługi nieruchomości i firm (62%) i pozostałej działalności usługowej (57%), z kolei umowa o dzieło przez pracodawców zajmujących się pozostałą działalnością usługową (35%). Z zatrudnienia poprzez agencję pracy tymczasowej korzystają w szczególności duże firmy (28%).

 

Anna Grabowska


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura