Niemcy: Kłopoty Schroedera. Postawiono mu ultimatum ws. stanowisk w rosyjskich spółkach

Liderzy SPD Lars Klingbeil i Saskia Esken wystosowali do byłego kanclerza Gerharda Schroedera ultimatum, w którym domagają się jego rezygnacji ze stanowisk w rosyjskich firmach państwowych. Klingbeil powiedział w czwartek na wspólnej konferencji prasowej z Eskenem, że oczekuje "szybkiej" odpowiedzi.
 Niemcy: Kłopoty Schroedera. Postawiono mu ultimatum ws. stanowisk w rosyjskich spółkach
/ fot. Olaf Kosinsky - Wikipedia CC BY-SA 3.0

Nie podał konkretnej daty. Jeśli Schroeder nie spełni prośby, która została wystosowana już w ubiegłą sobotę, omówione zostanie dalsze postępowanie - pisze agencja dpa. Schroeder jest "całkowicie osamotniony w socjaldemokracji" - powiedział Klingbeil. We władzach partii nie pozostał nikt, kto "choćby w najmniejszym stopniu aprobował lub usprawiedliwiał" zachowanie Schroedera.

Schroeder ma stanowiska w rosyjskich spółkach energetycznych Nord Stream 1 i 2 oraz w spółce naftowej Rosnieft, gdzie jest szefem rady nadzorczej. Schroeder ma również objąć stanowisko rady nadzorczej Gazpromu. Były kanclerz od dawna jest krytykowany za swoje powiązania z Rosją. Jest uważany za wieloletniego przyjaciela prezydenta Władimira Putina, który w ubiegłym tygodniu rozpoczął wojnę przeciwko Ukrainie.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe