Premier o rozmowie z Blinkenem: Było o "powstrzymaniu tyrana z Kremla przed mordowaniem niewinnych ludzi"

W Polsce przebywa dziś amerykański Sekretarz Stanu Antony Blinken. Z politykiem spotkał się premier Mateusz Morawiecki, który odniósł się do sprawy w mediach społecznościowych.
Mateusz Morawiecki Premier o rozmowie z Blinkenem: Było o
Mateusz Morawiecki / PAP/Darek Delmanowicz

 

"Oprócz olbrzymiej pomocy, którą Polacy i struktury państwa udzielają walczącej Ukrainie 🇺🇦 cały czas prowadzimy bardzo szeroką ofensywę dyplomatyczną, której celem jest uświadamianie naszych partnerów zagranicznych i sojuszników o sytuacji na granicy, exodusie uchodźców z Ukrainy, ale przede wszystkim konieczności wprowadzania dalszych sankcji na Rosję i wzmacnianiu wschodniej flanki NATO" - napisał dziś premier Morawiecki.

"Na terenie Polski 🇵🇱 mamy już ponad 10 tysięcy żołnierzy amerykańskich, ale zabiegamy o to, by było ich jeszcze więcej" - stwierdził Morawiecki dodając, że rozmawiał o tej sprawie z Blinkenem, jak też o wzmocnieniu polskiej armii o odpowiedni sprzęt. Chodziło przede wszystkim o "nowoczesne systemy obrony przeciwlotniczej".

"Dużą część rozmowy poświęciliśmy sankcjom, które już dzisiaj stają się coraz bardziej bolesne dla Moskwy, ale powinny być nadal rozszerzane, by zmusić Putina do przerwania brutalnej agresji na niepodległą Ukrainę. Do powstrzymania tyrana z Kremla przed mordowaniem niewinnych ludzi, niszczeniem ich domów i miast." - poinformował premier. Szef rządu dodał, że postuluje szczelność sankcji. Chodziło m.in. o to, że nie wszystkie rosyjskie banki odłączone są od systemu SWIFT.

"Dzisiaj sprzedaż gazu i ropy daje Putinowi pieniądze na przetrwanie oraz na finansowanie wojny. Trzeba odciąć Kreml od tego strumienia pieniędzy" - pisze premier o rozmowie nt. potrzeby zapewnienia Europie alternatywnych źródeł energii.

"Musimy razem z naszymi sojusznikami – ze Stanami Zjednoczonymi, z państwami członkowskimi Paktu Północnoatlantyckiego oraz UE 🇪🇺 budować jeszcze mocniejszą architekturę bezpieczeństwa we wschodniej części Europy. W krótkiej i średniej perspektywie musimy także sprostać wyzwaniom humanitarnym" - Mateusz Morawiecki zapewnił o rozmowie na temat amerykańskiej pomocy Ukrainie.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe