Kongres USA uzgodnił projekt w sprawie embarga na ropę z Rosji

Politycy obu partii - Demokratycznej i Republikańskiej, ogłosili w poniedziałek uzgodnienie założeń projektu ustawy, wprowadzającej embargo na rosyjską ropę i nakładającej dodatkowe cła w handlu z Rosją i Białorusią. Według mediów głosowanie w Izbie Reprezentantów może odbyć się we wtorek.
USA i Rosja Kongres USA uzgodnił projekt w sprawie embarga na ropę z Rosji
USA i Rosja / Flickr/Balkan Photos

"Uzgodniliśmy ścieżkę legislacyjną, aby zakazać importu surowców energetycznych z Rosji i zawiesić normalne stosunki handlowe z Rosją i Białorusią" - poinformowali politycy zasiadający w komisji budżetowej Izby Reprezentantów.

Choć tekst projektu nie został jeszcze opublikowany, według zapowiedzi, obok wprowadzenia zakazu importu rosyjskiej ropy ma on dać prezydentowi uprawnienia do zwiększania ceł na produkty z Rosji i Białorusi oraz zobowiązać przedstawiciela USA ds. handlu do lobbowania na rzecz wykluczenia Rosji z Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Ropa naftowa z Rosji stanowi stosunkowo niewielką część surowca używanego przez USA. Według oficjalnych statystyk, w 2021 r. Ameryka importowała nieco ponad 20 mln baryłek miesięcznie, co stanowiło 8 proc. importowanych paliw ciekłych.

Według agencji Reutera, głosowanie nad projektem w Izbie Reprezentantów może odbyć się we wtorek, po czym ustawa trafi do Senatu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe