„Rozmontować rosyjską machinę wojenną”. Premier Morawiecki z ważną wizytą w Londynie

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek przed południem przybył do Londynu, gdzie weźmie udział w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Głównym tematem rozmów będzie rosyjska agresja na Ukrainę oraz dalsze sankcje wobec Rosji.
Mateusz Morawiecki „Rozmontować rosyjską machinę wojenną”. Premier Morawiecki z ważną wizytą w Londynie
Mateusz Morawiecki / PAP/Radek Pietruszka

W ramach wizyty w Londynie przewidziano: spotkanie premierów państw V4, rozmowy premierów państw V4 z udziałem brytyjskiego premiera oraz spotkanie dwustronne Morawieckiego z Johnsonem. We wtorek szef polskiego rządu ma odwiedzić też Oslo, gdzie spotka się z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Store.

Morawiecki tuż przed wylotem zapowiedział, że udaje się do dwóch ważnych krajów NATO, w których będzie rozmawiał o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO oraz o tym, jak "rozmontować machinę wojenną (prezydenta Rosji Władimira) Putina".

"Rozmontować machinę wojenną Putina możemy tylko poprzez bardzo mocne i zdecydowane sankcje" - podkreślił szef rządu. "Aby uderzenie było skuteczne, musi być konsekwentne mocne i długotrwałe - jeśli działania wojenne będą kontynuowane" - mówił Morawiecki.

Jak dodał, chodzi o takie sankcje, które będą Rosję kosztowały bardzo dużo. "Będę rozmawiał o odcięciu Rosji od finansowania, poprzez sprzedaż ropy, którą można zastąpić w innych krajach, sprzedaż gazu, który też można zastąpić" – wymienił Morawiecki.

Zaznaczył, że jest jeszcze jeden cel jego wizyt - porozumieć się co do tego, jak sojusznicy mogą pomóc Polsce w przyjmowaniu uchodźców.

Od początku rosyjskiej agresji do Polski przybyło ponad milion uchodźców z Ukrainy.

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiadał wcześniej, że tematem rozmów premierów w Londynie będzie inwazja Rosji na Ukrainę i jej konsekwencje. "Przywódcy przedyskutują działania podejmowane przez państwa Grupy Wyszehradzkiej i Wielką Brytanię w związku z rosyjską agresją. Szefowie rządów omówią skutki wojny dla bezpieczeństwa państw europejskich, w tym energetycznego oraz cyberbezpieczeństwa. Będą rozmawiać także o sposobach wsparcia dla Ukrainy oraz pomocy udzielanej jej obywatelom" - zapowiedział Müller.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe