Solidarność będzie reprezentowała KVPU na forum międzynarodowym

Michał Wołyniec, szef ukraińskiego KVPU, poprosił Piotra Dudę, aby ten na forum międzynarodowym reprezentował stanowisko ukraińskich związków zawodowych. Podczas dzisiejszej telekonferencji liderzy wymienili się bieżącymi informacjami i uzgodnili wspólną strategię wobec rosyjskich central związkowych popierających rosyjską agresję.
P. Machnica Solidarność będzie reprezentowała KVPU na forum międzynarodowym
P. Machnica

Lider Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy (KVPU) Michał Wołyniec w kolejnej rozmowie przekazał szefowi Solidarności bieżące informacje o sytuacji w Ukrainie, a szczególnie w Kijowie, którego zdobycie jest strategicznym celem wojsk Federacji Rosyjskiej.

– Została zajęta elektrownia w Czarnobylu. Trwa tam ostrzał, płonie las wokół elektrowni, jest poważne zagrożenie skażeniem. W całym kraju trwają nocne ataki lotnicze, rakietowe, trwa ostrzał artyleryjski. Sytuacja jest bardzo ciężka, szczególnie ludności cywilnej. Mamy do czynienia z prawdziwym kryzysem humanitarnym – relacjonował Wołyniec.

Lider KVPU podziękował Polakom i społeczności międzynarodowej za ogromną pomoc, jaką uzyskuje Ukraina. Po raz kolejny wezwał do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad jego krajem oraz dalsze dostawy broni, żywności i pomocy humanitarnej.

– W Polsce przygotowywana jest specustawa, która pomoże uchodźcom z Ukrainy osiedlanie się w Polsce i podejmowanie pracy. Będzie nadawany nr PESEL, szykowane są ułatwienia w dostępie do rynku pracy, usług medycznych. Będzie też wsparcie finansowe dla osób przyjmujących uchodźców – mówił z kolei Piotr Duda.

Piotr Duda zapewniał, że osoby przybywające do Polski są bezpieczne. Walczący o Ukrainę żołnierze i cywile mogą być o nich spokojni. Przedstawił też działania Solidarności w tym zakresie, m.in. związkowe ośrodki przeznaczone dla uchodźców, specjalne zbiórki pomocy organizowane przez Związek, a także utworzenie specjalnego konta, na które Komisja Krajowa przekazała ponad milion zł.

– Do Spały i Jarnołtówka przyjęliśmy już ponad 200 osób. Głównie matek z dziećmi. We własnym zakresie organizujemy dla nich pomoc, opiekę medyczną i opiekę nad dziećmi – mówił przewodniczący Solidarności. Tę pomoc będziemy rozszerzać.

W ramach wspólnych uzgodnień Piotr Duda i Michał Wołyniec zdecydowali, że to Solidarność na forum międzynarodowym będzie reprezentowała interesy KVPU. W tym szczególnie w działaniach wobec rosyjskich central związkowych popierających Putina. Oprócz wykluczenia Federacji Niezależnych Związków Zawodowych Rosji, o czym pisaliśmy już tutaj>>>, konieczne jest też jasne stanowisko wobec Rady Społecznej Federacji Rosyjskiej (to taka rosyjska komisja trójstronna), która jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Rad Gospodarczych i Społecznych oraz Podobnych Instytucji. W tym stowarzyszeniu działającym przy Międzynarodowej Organizacji Pracy rada pełni obecnie przewodnictwo. Na wniosek ponad 30 organizacji stowarzyszenie na razie zawiesiło swoje działania.

– Oczekujemy jasnego stanowiska Rady Społecznej Federacji Rosyjskiej wobec agresji na Ukrainę. W przeciwnym razie należy ją wyrzucić z tej struktury – zgodnie oświadczyli liderzy Solidarności i KVPU.

Na koniec Piotr Duda, wyrażając podziw dla odwagi i poświęcenia ukraińskich kobiet, przekazał na ręce Michała Wołyńca życzenia od Solidarności z okazji dnia kobiet.

– Trudno w takiej sytuacji składać życzenia, dlatego przekaż od Solidarności wyrazy podziwu i uznania dla ukraińskich kobiet mierzących się z tą dramatyczną sytuacją.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

To jest właśnie szerzenie nienawiści. Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek Wiadomości
"To jest właśnie szerzenie nienawiści". Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek

"To jest właśnie faszyzm i szerzenie nienawiści, która może się skończyć tragedią" – pisze na Twitterze Wojciech Kościak z Instytutu Ordo Iuris, komentując skandaliczne zachowanie publicysty i bohatera opozycyjnych mediów Tomasza Piątka.

Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie Wiadomości
Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie

Partnerstwo Rosji i Chin nie jest polityczno-wojskowym sojuszem z czasów zimnej wojny, lecz jest nadrzędne wobec takich relacji – napisano we wspólnym oświadczeniu wydanym przez te kraje we wtorek w czasie wizyty przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Moskwie.

Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Wstrząsy odczuwalne nawet w Indiach Wiadomości
Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Wstrząsy odczuwalne nawet w Indiach

Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnią część Afganistanu. Jego magnituda wyniosła 6,8. Wstrząsy miały miejsce ok. godz. 17:47 czasu polskiego. Były najsilniej odczuwalne w Tadżykistanie, Pakistanie, Kazachstanie oraz Indiach.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe