Nieoficjalnie: Wkrótce może dojść do spotkania Andrzeja Dudy z Joe Bidenem. "To może być przełom dla wzmocnienia potencjału obronnego Polski"

Zdaniem red. Andrzeja Gajcego z portalu Onet.pl, wkrótce może dojść do spotkania prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że prace nad wizytą Andrzeja Dudy w Waszyngtonie mają być już zaawansowane.
 Nieoficjalnie: Wkrótce może dojść do spotkania Andrzeja Dudy z Joe Bidenem.
/ prezydent.pl

Zdaniem Onetu najbliższe dni mogą okazać się przełomowe zarówno dla relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi, jak i dla wzmocnienia potencjału obronnego naszego kraju. Rozmówcy portalu z kręgów dyplomatycznych twierdzą, że nigdy nie doszło do sytuacji takiej jak teraz - w ciągu zaledwie tygodnia Polskę odwiedzili bądź odwiedzą najważniejsi przedstawiciele amerykańskiej administracji. Przypomnijmy, że w sobotę przybył do Polski Antony Blinken, a w czwartek do Warszawy przyleci Kamala Harris.

"Polska stawiana jest przez Amerykanów za wzór sojuszniczej współpracy na rzecz pomocy Ukrainie i wzmocnienia obrony całego Paktu Północnoatlantyckiego (...) Niewykluczone, że w najbliższych dniach ma zostać ogłoszona polityczna decyzja o jeszcze większym zaangażowaniu amerykańskich sił na tzw. wschodniej flance NATO, w tym o przekazaniu Polsce amerykańskich myśliwców F-16, które miałyby zastąpić MiG-29, czekające w gotowości na ukraińskich pilotów" - podaje Onet.

Wraca również temat tarczy antyrakietowej. Jeden z dyplomatów twierdzi, że Stany Zjednoczone zdecydują się także na rozmieszczenie w Polsce kolejnych komponentów stacjonującej już w Polsce tzw. tarczy antyrakietowej, na czym także bardzo zależy polskim władzom. 

"Oficjalnie wizyta polskiego prezydenta może zostać ogłoszona nawet w ciągu najbliższych dni czy to przez wiceprezydent Harris, czy przez samego prezydenta Bidena, jako podkreślenie znaczenia polsko-amerykańskiego sojuszu" - konkluduje Onet.


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe