Skandal na Radzie Generalnej: Ukraina średnio interesuje władze MKZZ-tu

Podczas wczorajszego posiedzenia Rady Generalnej Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych kwestia Ukrainy została potraktowana powierzchownie lub wręcz lekceważąco. Przedstawiciel ukraińskiej centrali KVPU nie otrzymał prawa głosu, głos otrzymał natomiast popierający agresję Rosji Michaił Shmakov, lider proputinowskiej centrali związkowej. - To co najmniej bardzo rozczarowujące – podsumował Mateusz Szymański, kierownik działu zagraniczengo Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, który reprezentował „Solidarność” na posiedzeniu Rady Generalnej.
 Skandal na Radzie Generalnej: Ukraina średnio interesuje władze MKZZ-tu
/ eesc.europa.eu

- Nasi przyjaciele z KVPU nie otrzymali głosu, a możliwość zabrania głosu otrzymał Shmakov z FNPR, który przedstawił wersję wydarzeń wprost z rosyjskiej propagandy, przerzucając odpowiedzialność za wojnę na Ukrainę – powiedział Szymański.

Shmakov stwierdził m.in., że to strona Ukraińska nie siada do negocjacji, że to Ukraińcy nie wypuszczają ludności cywilnej z miast, a wszystkiemu winna jest Ukraina.

MKZZ postanowił też odwlec w czasie dyskusję na temat sytuacji w Ukrainie. Pierwszy możliwy termin jest zaplanowany dopiero na 28 marca lub 5 kwietnia.

- To jest odwlekanie w czasie, w momencie gdy cały świat podejmuje natychmiastowe kroki by z jednej strony wesprzeć Ukrainę, a z drugiej, jak najbardziej odizolować Rosję i potępić jej działania – ocenia Szymańśki.

Sekretarz Generalna MKZZ Sharan Burrow zapewnienia, że jej intencją jest zakończenie wojny i budowanie ponadnarodowej solidarności, co w obliczu tej tragedii, która dzieje się tu i teraz jest dalece niewystarczające. Tak samo nie wystarczą manifestacje na rzecz pokoju i zbiórka na wsparcie Ukrainy.

- Tu potrzeba konkretnych gestów i pokazania, że MKZZ posiada kręgosłup moralny zaczynając od oczyszczenia swoich struktur z organizacji, która popiera działania Putina.

Mateusz Szymański jako bolesne dla Polski wskazał wypowiedzi Sharan o ofiarności Berlina w pomocy uchodźcom i całkowite pominięcie Polski, czy innych sąsiadujących z Ukrainą krajów.

ml


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono we wtorek na podmokłym terenie niedaleko miejscowości Zamosze w podlaskiej gminie Narewka. Na miejscu trwają jeszcze czynności procesowe i identyfikacyjne.

Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio Wiadomości
Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio

Niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach uważa, że powikłania poszczepienne powinny być szybciej stwierdzane niż ma to miejsce obecnie. Pojawia się bowiem wiele relacji osób, które cierpią po przyjęciu szczepionek na COVID-19.

Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

To jest właśnie szerzenie nienawiści. Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek Wiadomości
"To jest właśnie szerzenie nienawiści". Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek

"To jest właśnie faszyzm i szerzenie nienawiści, która może się skończyć tragedią" – pisze na Twitterze Wojciech Kościak z Instytutu Ordo Iuris, komentując skandaliczne zachowanie publicysty i bohatera opozycyjnych mediów Tomasza Piątka.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe