ONZ: Stolica Apostolska dziękuje Polsce za przyjęcie ukraińskich uchodźców

Stolica Apostolska wyraziła wdzięczność krajom sąsiadującym z Ukrainą, a zwłaszcza Polsce, za hojność jaką okazują przyjmując uchodźców, przez co stanowią przykład prawdziwej rodziny narodów. Mówiono o tym podczas posiedzenia Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Genewie
 ONZ: Stolica Apostolska dziękuje Polsce za przyjęcie ukraińskich uchodźców
/ pixabay.com/Carlo75

 

Ks. Janusz Urbańczyk zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba ustanowienia większej liczby korytarzy humanitarnych oraz zintensyfikowanie pomocy dla poszczególnych osób i rodzin.

- Jest to niezmiernie ważne, by zapobiegać wyzyskiwaniu ich przez organizacje przestępcze zajmujące się handlem ludźmi – podkreślił watykański dyplomata.

Dzieci

Z kolei podczas sesji Rady Praw Człowieka ONZ dotyczącej praw dziecka, Stolica Apostolska wyraziła głębokie zaniepokojenie eskalacją wojny na Ukrainie, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia ponad 7,5 mln dzieci.

- Wiele z nich musiało opuścić swoje domy i ojczyznę – powiedział podczas posiedzenia rady ks. Urbańczyk. 

Podkreślił, że społeczność międzynarodowa ponosi moralną odpowiedzialność za zapewnienie im i ich rodzinom natychmiastowej pomocy w postaci zaoferowania dachu nad głową, żywności i wody pitnej.

Procedury

- Konieczna jest także pomoc długofalowa poprzez konkretne inicjatywy mające na celu przyjęcie uchodźców, ich promocję i integrację – podkreślił przedstawiciel Watykanu. Zaznaczył, że jednym z najbardziej palących problemów jest uproszczenie procedur migracyjnych, tak aby łatwiej można łączyć rozdzielone rodziny, znajdujące się w różnych krajach.

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przypomniał, że Papież Franciszek z wielkim niepokojem śledzi ten konflikt i za pośrednictwem Urzędu Dobroczynności Apostolskiej wysyła na Ukrainę pomoc humanitarną, zwłaszcza leki i inne artykuły medyczne pierwszej potrzeby. Jest także obecny wśród cierpiących za pośrednictwem kard. Konrada Krajewskiego i kard. Michaela Czernego, którzy w tych dniach udali się w rejony konfliktu.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe