Chore onkologicznie dzieci z Ukrainy znalazły pomoc medyczną w Polsce

Specjalny pociąg sanitarny z ukraińskimi dziećmi chorymi onkologicznie o północy przyjechał do Kielc, przywożąc 58 pacjentów wraz z opiekunami – dzieci już trafiły do odpowiednich ośrodków. Została także uruchomiona infolinia dla chorych onkologicznie w języku ukraińskim.
 Chore onkologicznie dzieci z Ukrainy znalazły pomoc medyczną w Polsce
/ pixabay.com/Mylene2401

 

Większość małych pacjentów po opuszczeniu pociągu udała się autokarami do ośrodka w Bocheńcu. Dwoje, w stanie ciężkim, od razu trafiło do szpitali w Kielcach i Jędrzejowie.

Dzieci - podopieczni lwowskiego szpitala - najpierw autobusem dotarły do Medyki, a stamtąd przesiadły się do specjalistycznego pociągu, nazwanego „szpitalem na torach”. Pociąg wyposażony jest w salę operacyjną. Nad chorymi czuwało pięciu lekarzy różnych specjalizacji oraz ratownicy medyczni.

Robert Sabat, dyrektor do spraw bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim podkreśla, że w Bocheńcu mali pacjenci mogą liczyć na pełną opiekę, w tym medyczną. Być może część tych dzieci trafi do Wrocławia, ale również jest możliwość, że zostaną przewiezione poza teren kraju – informuje.

Nad sprawnym przetransportowaniem pacjentów i ich opiekunów na dworcu w Kielcach czuwał zespół liczący ok. 100 pracowników różnych służb. Obecni byli mi.in. harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka, Grupa Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża, ratownicy ze Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego oraz strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Teren zabezpieczali policjanci.

Był to już drugi transport małych pacjentów chorych onkologicznie do kliniki w Bocheńcu, którą zorganizowała Fundacja Herosi, we współpracy z amerykańską organizacją St. Jude Global. Przejazd zapewnił wojewoda świętokrzyski.

Z kolei dorośli pacjenci onkologiczni z Ukrainy, którzy musieli przerwać terapię w swoim państwie, ze względu na agresję Rosji, mogą kontynuować leczenie w Polsce.

Wspólnie z Polskim Towarzystwem Onkologicznym Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia ułatwia kontakt pacjentom z Ukrainy z placówkami onkologicznymi w Polsce.

Infolinia ma dodatkową funkcję. Oprócz informowania o systemie ochrony zdrowia, o wszelkiego rodzaju placówkach medycznych i zasadach udzielania pomocy, również pomaga uchodźcom z Ukrainy w kontynuacji leczenia onkologicznego. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 190 590, uchodźca z Ukrainy będzie mógł w swoim ojczystym języku zgłosić potrzebę kontynuacji leczenia onkologicznego w Polsce. Wystarczy, że przekaże na infolinii swoje dane kontaktowe.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe