Prawo i Sprawiedliwość blisko samodzielnej większości. Zobacz najnowszy sondaż

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, to wygrałoby je z dużą przewagą Prawo i Sprawiedliwość – wynika z najnowszego badania Estymatora na zlecenie serwisu DoRzeczy.pl.
 Prawo i Sprawiedliwość blisko samodzielnej większości. Zobacz najnowszy sondaż
/ fot. Krzysztof Białoskórski / Kancelaria Sejmu

Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie 39,6 proc. pytanych. To wzrost o 3,2 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem Estymatora przeprowadzonym w połowie lutego – zwraca uwagę portal DoRzeczy.pl.

Na drugim miejscu plasuje się Koalicja Obywatelska, na którą chce oddać swój głos 25,1 proc. respondentów. To spadek o 2,4 pkt proc.

Trzecie miejsce przypadło partii Szymona Hołowni. Polska 2050 zanotowała 12,2 proc. wynik. To wzrost o 2,7 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem – zauważono.

Pięć partii w Sejmie

We Sejmie znalazłyby się jeszcze trzy partie: Lewica z 7,5 proc. wynikiem (spadek o 0,3 pkt proc.), Konfederacja, którą popiera 7 proc. respondentów (spadek o 2,4 pkt proc.) oraz PSL-Koalicja Polska, która może liczyć na poparcie 6,3 proc. badanych (spadek o 0,3 pkt proc.).

Kukiz’15 to partia, na którą chce zagłosować 1,5 proc. pytanych. 0,8 proc. wybrało inne ugrupowanie.

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc. – podkreślono.

Kaczyński bardzo blisko sejmowej większości

Pracownia Estymator przeliczyła także sondażowy wynik na mandaty.

PiS wprowadziłby do Sejmu 225 posłów [żeby rządzić samodzielnie potrzeba 231 - przyp. red.], Koalicja Obywatelska – 127, ruch Hołowni – 54, Lewica – 24, Konfederacja – 17, natomiast PSL – 13. Jeden mandat przypada przedstawicielowi mniejszości niemieckiej” – zwrócono uwagę.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe