Unio! Działaj!

Unio! Działaj!

Sześć lat temu Unia Europejska podpisała z Turcją porozumienie zakładające przekazanie Ankarze sześciu miliardów euro w dwóch ratach. Pieniądze te były przeznaczone na znajdujących się w Turcji 1,7 miliona uchodźców, głównie z Iraku i Syrii. Był to bardzo konkretny „deal”, który zawierał szczegółowy opis na co idą pieniądze. Na przykład konkretna kwota na jedno dziecko uchodźcze, które kształcone jest w tureckiej szkole lub w szkole stworzonej dla uchodźców.

 

Do momentu, kiedy piszę te słowa, czyli do środy rano Polska przyjęła ponad 1,3 miliona uchodźców z Ukrainy. To pokazuje zaangażowanie naszego kraju. Żeby było ono skuteczne potrzeba było gigantycznego wysiłku zwykłych Polaków i polskiej administracji : zarówno władz państwowych, jak i samorządowych. To wielka praca i fantastyczne zaangażowanie tysięcy ludzi ,jak Polska długa i szeroka, od Przemyśla po Świnoujście, od Suwałk po mój Dolny Śląsk. Strategiczne decyzje zapadały w Warszawie, ale były to ramy obrazu, który malowano często oddolnie w całej Polsce.

 

Pamiętajmy jednak, że liczba uchodźców w Polsce może wzrosnąć i to nawet parokrotnie! Może to nastąpić w stosunkowo niedługim okresie. Jako państwo i jako naród musimy być na to gotowi. To nie tylko kwestia moralna, ale również działanie w dobrze pojętym interesie Polski: między nami a Rosją konieczne jest istnienie naprawdę niepodległego państwa.

 

*tekst ukazał się na portalu wio.waw.pl (09.03.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe