Rekordowe zbiórki Caritas Polska na pomoc Ukrainie

Ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, podał informacje nt. skali zbiórki, jaka dokonywana była w polskich kościołach na rzecz Ukrainy w niedzielę 27 lutego oraz w Środę Popielcową. Jednocześnie ks. Iżycki podkreślił, że jest to tylko suma, którą udało się zebrać do puszek, nie wliczone są jeszcze przelewy oraz wpłaty przez stronę internetową Caritas. Informacje dotyczące całości zebranej kwoty podane zostaną pod koniec tygodnia.
uchodźcy przy namiocie Caritas Rekordowe zbiórki Caritas Polska na pomoc Ukrainie
uchodźcy przy namiocie Caritas / PAP/Wojtek Jargiło

 

- Ponad 32 mln zł zebrano podczas specjalnych zbiórek w polskich kościołach na pomoc dla Ukrainy - poinformował dyrektor Caritas Polska ks. dr Maciej Iżycki. Chodzi o kwesty do puszek przeprowadzone na prośbę przewodniczącego KEP w niedzielę, 27 lutego, oraz w Środę Popielcową, 2 marca. To rekordowa zbiórka w historii podobnych akcji organizowanych przez Caritas Polska - największą dobroczynną organizacją w naszym kraju.

Nie jest to ostateczna suma jaka trafiła na konto charytatywnej organizacji Kościoła. Do kwoty ponad 32 mln. trzeba doliczyć pieniądze przekazane przelewami, także za pośrednictwem strony Caritas Polska i uruchomionego tam mechanizmu wpłat, jak i dzięki charytatywnym SMS-om. - Wysokość dotychczasowych wpłat zostanie podana podczas piątkowego briefingu - przekazała KAI Dominika Chylewska z Biura Komunikacji Caritas Polska.

Omawiając pomoc Kościoła dla Ukraińców ks. Iżycki powiedział KAI, że Kościół przyjmuje uchodźców wojennych w domach wypoczynkowych, klasztorach zakonów męskich i żeńskich, ośrodkach Caritas, a także w parafiach. W najbliższym czasie Caritas Polska przekaże do diecezji pomoc finansową w wysokości około 26 mln zł

Duchowny poinformował także, że do Ukrainy wysłano dotąd już 147 tirów i 180 busów z pomocą, głównie żywnościową, o łącznej wartości około 25 mln złotych

Ks. Iżycki wyraził wielką satysfakcję z faktu, że podczas dwóch specjalnych zbiórek udało się zebrać ponad 32 mln złotych. - To jest zbiórka rekordowa, co świadczy o tym, że jesteśmy bardzo zaangażowani jako Kościół w pomoc Ukrainie – podkreślił duchowny.

Zdaniem dyrektora Caritas Polska obecnie czymś bardzo ważnym jest dobra organizacja przyjmowania uchodźców w parafiach. Jak tłumaczy, niekoniecznie chodzi o to, żeby każda rodzina przyjęła uchodźców, ale o skuteczne dzielenie się odpowiedzialnością. Jeśli na przykład jedna rodzina przyjęła przybyszów pod swój dach, to opiekę nad nimi mogą sprawować także inni, na przykład wspomagając ich materialnie, znajdując pracę czy dostarczając wyżywienie.

Jedną z form obecnie świadczonej przez Caritas Polska pomocy jest akcja “Paczka dla Ukrainy”. Organizacja zwróciła się do parafian w całej Polsce z prośbą o przygotowanie około 18 kilogramowych paczek. Do parafii trafiły już specjalne kartony zawierające konkretną listę produktów. Za pośrednictwem Caritas w Ukrainie paczki trafią do najbardziej potrzebujących rodzin.

Warto wspomnieć, że Caritas Polska na co dzień ściśle współpracuje z Caritas Europa, Caritas Internationalis, zaś w obliczu obecnego kryzysu humanitarnego także z bliźniaczymi organizacjami Kościoła z Włoch, Niemiec czy Stanów Zjednoczonych, którzy w tych dniach przybyli do Warszawy. 

Caritas Polska rozpoczęła też rozmowy z UNHCR, czyli agendą ONZ ds. uchodźców nt. pomocy gotówkowej, która będzie realizowana w diecezjach.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe