Kard. Müller popiera apel kard. Pella o napomnienie biskupów niemieckich

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Müller, popiera apel kardynała George'a Pella, który wezwał Kongregację Nauki Wiary do udzielenia formalnego napomnienia biskupom głoszącym opinie sprzeczne z Magisterium Kościoła.
kard. Gerhard Müller Kard. Müller popiera apel kard. Pella o napomnienie biskupów niemieckich
kard. Gerhard Müller / YT print screen/Wydawnictwo Esprit

- Kard. Pell ma pełne prawo przypomnieć Kongregacji Nauki Wiary o jej obowiązku strzeżenia prawdy wiary i jedności Kościoła Chrystusowego w autorytecie następcy Piotra w obliczu otwartej herezji niemieckiego synodalizmu - powiedział 17 marca niemiecki purpurat kurialny katolickiej gazecie „Die Tagespost”.

Kto chce przepisywać wiernym inne źródła objawienia, poza Pismem Świętym i Tradycją apostolską, jest „odstępcą od wiary katolickiej” - podkreślił emerytowany kardynał kurialny, odwołując się do soborowego dokumentu „Dei verbum”. Kardynał Pell, były prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Gospodarki, w wywiadzie dla katolickiej stacji K-TV, wezwał watykańską Kongregację Nauki Wiary do oficjalnej interwencji w związku z „szerokim i wyraźnym odrzuceniem nauczania Kościoła katolickiego w zakresie etyki seksualnej” przez kardynała Jean-Claude'a Hollericha, arcybiskupa Luksemburga, i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK), biskupa Georga Bätzinga, oraz do „wydania orzeczenia w sprawie tych dwóch osób". Kardynał Müller wyraził solidarność z wypowiedzią kard. Pella, według którego nie powinna istnieć specjalna niemiecka wersja Dekalogu.

Czytaj więcej: „Żadne z dziesięciu przykazań nie jest opcjonalne”. Kard. Pell wzywa Watykan do napomnienia dwóch wysoko postawionych hierarchów

- Nie wolno słuchać heretyckich biskupów. Każdy katolik jest wezwany do dawania świadectwa prawdzie przeciwko nim, nawet jeśli egzekwują oni swoją władzę brutalnymi środkami, tak jak niegdyś biskupi ariańscy i donatyści prześladowali prawdziwych katolików - powiedział kard. Gerhard Müller.

Kard. Müller wyraził sceptycyzm ws. bliskości biskupów niemieckich z papieżem Franciszkiem, przez którego mają oni czuć się „zachęceni”, odnosząc się „do arogancji, z jaką odrzucili jego prośbę o prymat nowej ewangelizacji”.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe