Powstają wspólnoty miłośników życia

Powstają wspólnoty miłośników życia. Nieformalne grupy będą zrzeszać osoby, dla których ważne są ideały pro-life. Spotkanie wprowadzające odbędzie się online 23 marca 2022 r. o godz. 19.00.
 Powstają wspólnoty miłośników życia
/ pixabay.com/Cparks

Kluby Pro-Life

Życia ludzkiego trzeba bronić mądrze, a do tego trzeba się przygotować. Posłużą temu Kluby Pro-Life. Będą przestrzenią do formacji duchowej, emocjonalnej, intelektualnej i społecznej oraz miejscem kształtowania sumienia, słuchania głosu Kościoła i rozwijania wrażliwości na każdego człowieka. Wreszcie to propozycja wspólnoty, której szczególnie teraz, w trudnym czasie, gdy wojna jest tak blisko nas, bardzo nam potrzeba. 

– Członkowie Klubów Pro-Life będą mieli również okazję, by spokojnie i rzeczowo rozmawiać na tematy pro-life, opierając się na naukowych argumentach. Edukacja jest kluczowa, żeby najpierw samemu nie być podatnym na manipulacje, a potem uczyć innych, dzieląc się już zdobytą wiedzą. Na fundamencie formacji i wspólnoty oraz po zdobyciu wiedzy kluby będą mogły podejmować różne działania pro-life – wyjaśnia Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Wspólnoty miłośników życia są inicjatywą o. Krzysztofa Niewiadomskiego OFMCap, opiekuna duchowego Klubów Pro-Life, oraz Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. 

– Przy naszym klasztorze w Krakowie w czasie roku duszpasterskiego przeżywanego pod hasłem „Otoczmy troską życie” (2008/2009) rozpoczęła działalność Akademia Obrońców Życia, która, choć już pod inną nazwą, istnieje nieprzerwanie do dzisiaj. Obserwując w naszym kraju różne ataki wymierzone przeciwko życiu człowieka i chcąc podzielić się z innymi osobami ideą ochrony życia człowieka, pomyślałem, że warto by podobne wspólnoty powstały w całej Polsce – mówi o. Krzysztof Niewiadomski OFMCap. 

Organizatorzy proponują klubowiczom cztery spotkania w miesiącu. Na jednym z nich pro-liferzy będą czytać encyklikę Evangelium vitae, rozważać ją i dyskutować o bieżących wydarzeniach ze świata pro-life. Praca będzie się opierać o bezpłatne materiały wydane przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka i książeczkę formacyjną opracowaną wspólnie z o. Krzysztofem Niewiadomskim OFMCap. 

Formacja

Formacja klubowiczów została przygotowana na dwa lata. W innym tygodniu przyjaciele życia będą mieli czas na formację np. wspólną modlitwę lub udział we Mszy św. Co miesiąc odbędzie się również wspólny live dla wszystkich Klubów Pro-Life, stanowiący okazję do wymienienia się spostrzeżeniami na temat punktów encykliki Evangelium vitae, osadzenia ich w odpowiednim kontekście i omówienia najważniejszych wydarzeń ze świata pro-life. Live’y poprowadzi o. Krzysztof Niewiadomski OFMCap razem z Magdaleną Guziak-Nowak, dyrektorem ds. edukacji, lub Marcinem Nowakiem, członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Czwartym proponowanym spotkaniem jest uczestniczenie online w webinarze z cyklu „Spotkania o życiu”, który w każdą drugą środę miesiąca o godz. 19.00 dla wszystkich chętnych, nie tylko dla klubowiczów, prowadzi stowarzyszenie. 

Gdzie można założyć Kluby Pro-Life? – Przy parafiach, na uczelniach czy w szkołach. Zachęcamy również, by już istniejące wspólnoty dla młodzieży, dorosłych, małżonków i rodzin wzbogaciły swoją formację o refleksję pro-life. Tym sposobem z naszej propozycji może skorzystać Domowy Kościół, Mężczyźni św. Józefa, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Neokatechumenat i inni. Słowem – wszyscy, którym leży na sercu troska o ludzie życie od poczęcia do naturalnej śmierci – mówi Magdalena Guziak-Nowak. Organizatorzy zapraszają do dołączenia wszystkich, którzy chcą się przygotować do mówienia i działania na rzecz ochrony życia.

Ojciec Krzysztof Niewiadomski OFMCap: – Życia bronimy jako ludzie, nie jako osoby wierzące. Jednak jeśli ktoś jest osobą wierzącą, ma dodatkowy argument za tym, by bronić życia, które dane jest nam przez Boga. Kluby Pro-Life mają ułatwić stanięcie po stronie prawdy. 

Klub online

Początkowo będzie istnieć jeden ogólnopolski Klub Pro-Life online, ale wraz ze wzrostem liczby klubowiczów organizatorzy będą zachęcać do tworzenia lokalnych klubów. 

Podczas webinaru, który odbędzie się 23 marca 2022 r. o godz. 19.00 uczestnicy zapoznają się z ideą i zasadami działania klubów. Spotkanie poprowadzą Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, i o. Krzysztof Niewiadomski OFMCap, opiekun duchowy inicjatywy. 

Więcej informacji znajduje się na stronie kluby.pro-life.pl 

Na spotkanie można się zapisać poprzez formularz. Wcześniejszy zapis umożliwi otrzymanie przed spotkaniem przypomnienia o nim wraz z linkiem do niego. W webinarze można również uczestniczyć bez wcześniejszego zapisu. Bezpośredni link do spotkania na YouTube

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka działa od 1999 r. Zajmuje się pozytywną edukacją pro-life oraz pomocą charytatywną dla rodziców wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami oraz dla samotnych mam w nieoczekiwanych ciążach, dla których prowadzi Telefon Zaufania Pro-Life.

 


 

POLECANE
Komunikat dla mieszkańców Gdyni Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gdyni

W czasie długiego weekendu majowego komunikacja miejska w Gdyni, Gdańsku i pociągi PKP SKM będą kursowały według zmienionych rozkładów jazdy. Zmiany dotyczą zarówno linii autobusowych i trolejbusowych organizowanych przez ZKM w Gdyni, jak i pociągów PKP SKM na trasie Gdańsk–Wejherowo.

Tragiczny koniec poszukiwań 16-latki. Wyszła do kolegi, ulicę dalej z ostatniej chwili
Tragiczny koniec poszukiwań 16-latki. Wyszła do kolegi, ulicę dalej

16-latka z Mławy (Mazowieckie) wyszła z domu wczesnym wieczorem w środę 23 kwietnia. Poinformowała rodzinę, że idzie do kolegi, który mieszka ulicę dalej. Od tej pory ślad po niej zaginął. Policja poinformowała o tragicznym końcu poszukiwań dziewczyny.

Krajowe Biuro Wyborcze ujawnia, ile będzie kosztować organizacja wyborów prezydenckich polityka
Krajowe Biuro Wyborcze ujawnia, ile będzie kosztować organizacja wyborów prezydenckich

Krajowe Biuro Wyborcze szacuje, że koszt tegorocznych wyborów prezydenckich ma wynieść około 550 mln złotych. To blisko o połowę więcej niż przy organizacji wyborów w 2020 r.

Na prośbę Trumpa Białoruś uwolniła obywatela USA. Oskarżony o zamiar fizycznej eliminacji Łukaszenki z ostatniej chwili
Na prośbę Trumpa Białoruś uwolniła obywatela USA. Oskarżony o zamiar "fizycznej eliminacji" Łukaszenki

Władze w Mińsku potwierdziły, że przetrzymywany w więzieniu od 2021 r. Juraś Ziankowicz, mający podwójne, białoruskie i amerykańskie obywatelstwo, został zwolniony na prośbę Waszyngtonu - poinformowała agencja AFP, cytując wypowiedź rzeczniczki Alaksandra Łukaszenki.

Scott Bessent o umowie ws. minerałów: Daje ona Donaldowi Trumpowi silną pozycję Wiadomości
Scott Bessent o umowie ws. minerałów: Daje ona Donaldowi Trumpowi silną pozycję

- Umowa o zasobach mineralnych między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą jest sygnałem dla Rosji, że między celami narodów amerykańskiego i ukraińskiego nie ma zasadniczej różnicy – oświadczył w czwartek sekretarz skarbu USA Scott Bessent w wywiadzie dla Fox Business Network.

Grzybowe morderstwo. Trzy trupy po obiedzie z muchomorem Wiadomości
"Grzybowe morderstwo". Trzy trupy po obiedzie z muchomorem

W Australii rozpoczął się proces kobiety oskarżonej o zamordowanie trzech starszych osób. Sprawa budzi szczególne emocje nie tylko na antypodach ze względu przyczynę śmierci ofiar. Wszyscy troje zmarli po obiedzie, jaki zaserwowała im oskarżona. Kobieta nie przyznaje się do winy.

Po bezśnieżnej zimie kleszcze są groźniejsze Wiadomości
Po bezśnieżnej zimie kleszcze są groźniejsze

Wiosna to czas wzmożonej aktywności kleszczy. Spacerując po lesie czy parku, trzeba uważać. Kleszcze przenoszą choroby, które mogą skutkować groźnymi powikłaniami. Przypadków zachorowań jest coraz więcej.

Alert! Nadchodzi załamanie pogody: zobacz, gdzie będą silne burze i grad z ostatniej chwili
Alert! Nadchodzi załamanie pogody: zobacz, gdzie będą silne burze i grad

Po słonecznym czwartku w piątek nastąpi załamanie pogody. IMGW przestrzega przed "niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi, mogącymi powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". 

J.D. Vance o Rosji i Ukrainie: Zadaniem dyplomacji jest próba zbliżenia obu stron Wiadomości
J.D. Vance o Rosji i Ukrainie: Zadaniem dyplomacji jest próba zbliżenia obu stron

- Zadaniem dyplomacji jest próba zbliżenia obu stron - powiedział wiceprezydent USA J.D. Vance w wywiadzie dla Fox News Digital. Amerykański urzędnik podkreślił, że pierwszym krokiem do zakończenia wojny na Ukrainie jest otrzymanie propozycji pokojowych od Rosji i Ukrainy.

Groźne bakterie z wodociągów. Kilka miejscowości bez wody pilne
Groźne bakterie z wodociągów. Kilka miejscowości bez wody

Mieszkańcy trzech podkarpackich miejscowości: Brzozowa, Humnisk i Starej Wsi nie mogą pić wody z sieci wodociągowej. Nawet po przegotowaniu. Nie nadaje się do przygotowywania posiłków ani higieny. W przebadanych próbkach sanepid stwierdził obecność bakterii kałowej.

REKLAMA

Powstają wspólnoty miłośników życia

Powstają wspólnoty miłośników życia. Nieformalne grupy będą zrzeszać osoby, dla których ważne są ideały pro-life. Spotkanie wprowadzające odbędzie się online 23 marca 2022 r. o godz. 19.00.
 Powstają wspólnoty miłośników życia
/ pixabay.com/Cparks

Kluby Pro-Life

Życia ludzkiego trzeba bronić mądrze, a do tego trzeba się przygotować. Posłużą temu Kluby Pro-Life. Będą przestrzenią do formacji duchowej, emocjonalnej, intelektualnej i społecznej oraz miejscem kształtowania sumienia, słuchania głosu Kościoła i rozwijania wrażliwości na każdego człowieka. Wreszcie to propozycja wspólnoty, której szczególnie teraz, w trudnym czasie, gdy wojna jest tak blisko nas, bardzo nam potrzeba. 

– Członkowie Klubów Pro-Life będą mieli również okazję, by spokojnie i rzeczowo rozmawiać na tematy pro-life, opierając się na naukowych argumentach. Edukacja jest kluczowa, żeby najpierw samemu nie być podatnym na manipulacje, a potem uczyć innych, dzieląc się już zdobytą wiedzą. Na fundamencie formacji i wspólnoty oraz po zdobyciu wiedzy kluby będą mogły podejmować różne działania pro-life – wyjaśnia Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Wspólnoty miłośników życia są inicjatywą o. Krzysztofa Niewiadomskiego OFMCap, opiekuna duchowego Klubów Pro-Life, oraz Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. 

– Przy naszym klasztorze w Krakowie w czasie roku duszpasterskiego przeżywanego pod hasłem „Otoczmy troską życie” (2008/2009) rozpoczęła działalność Akademia Obrońców Życia, która, choć już pod inną nazwą, istnieje nieprzerwanie do dzisiaj. Obserwując w naszym kraju różne ataki wymierzone przeciwko życiu człowieka i chcąc podzielić się z innymi osobami ideą ochrony życia człowieka, pomyślałem, że warto by podobne wspólnoty powstały w całej Polsce – mówi o. Krzysztof Niewiadomski OFMCap. 

Organizatorzy proponują klubowiczom cztery spotkania w miesiącu. Na jednym z nich pro-liferzy będą czytać encyklikę Evangelium vitae, rozważać ją i dyskutować o bieżących wydarzeniach ze świata pro-life. Praca będzie się opierać o bezpłatne materiały wydane przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka i książeczkę formacyjną opracowaną wspólnie z o. Krzysztofem Niewiadomskim OFMCap. 

Formacja

Formacja klubowiczów została przygotowana na dwa lata. W innym tygodniu przyjaciele życia będą mieli czas na formację np. wspólną modlitwę lub udział we Mszy św. Co miesiąc odbędzie się również wspólny live dla wszystkich Klubów Pro-Life, stanowiący okazję do wymienienia się spostrzeżeniami na temat punktów encykliki Evangelium vitae, osadzenia ich w odpowiednim kontekście i omówienia najważniejszych wydarzeń ze świata pro-life. Live’y poprowadzi o. Krzysztof Niewiadomski OFMCap razem z Magdaleną Guziak-Nowak, dyrektorem ds. edukacji, lub Marcinem Nowakiem, członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Czwartym proponowanym spotkaniem jest uczestniczenie online w webinarze z cyklu „Spotkania o życiu”, który w każdą drugą środę miesiąca o godz. 19.00 dla wszystkich chętnych, nie tylko dla klubowiczów, prowadzi stowarzyszenie. 

Gdzie można założyć Kluby Pro-Life? – Przy parafiach, na uczelniach czy w szkołach. Zachęcamy również, by już istniejące wspólnoty dla młodzieży, dorosłych, małżonków i rodzin wzbogaciły swoją formację o refleksję pro-life. Tym sposobem z naszej propozycji może skorzystać Domowy Kościół, Mężczyźni św. Józefa, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Neokatechumenat i inni. Słowem – wszyscy, którym leży na sercu troska o ludzie życie od poczęcia do naturalnej śmierci – mówi Magdalena Guziak-Nowak. Organizatorzy zapraszają do dołączenia wszystkich, którzy chcą się przygotować do mówienia i działania na rzecz ochrony życia.

Ojciec Krzysztof Niewiadomski OFMCap: – Życia bronimy jako ludzie, nie jako osoby wierzące. Jednak jeśli ktoś jest osobą wierzącą, ma dodatkowy argument za tym, by bronić życia, które dane jest nam przez Boga. Kluby Pro-Life mają ułatwić stanięcie po stronie prawdy. 

Klub online

Początkowo będzie istnieć jeden ogólnopolski Klub Pro-Life online, ale wraz ze wzrostem liczby klubowiczów organizatorzy będą zachęcać do tworzenia lokalnych klubów. 

Podczas webinaru, który odbędzie się 23 marca 2022 r. o godz. 19.00 uczestnicy zapoznają się z ideą i zasadami działania klubów. Spotkanie poprowadzą Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, i o. Krzysztof Niewiadomski OFMCap, opiekun duchowy inicjatywy. 

Więcej informacji znajduje się na stronie kluby.pro-life.pl 

Na spotkanie można się zapisać poprzez formularz. Wcześniejszy zapis umożliwi otrzymanie przed spotkaniem przypomnienia o nim wraz z linkiem do niego. W webinarze można również uczestniczyć bez wcześniejszego zapisu. Bezpośredni link do spotkania na YouTube

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka działa od 1999 r. Zajmuje się pozytywną edukacją pro-life oraz pomocą charytatywną dla rodziców wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami oraz dla samotnych mam w nieoczekiwanych ciążach, dla których prowadzi Telefon Zaufania Pro-Life.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe