List otwarty Polaków odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności Do obrońców niepodległej Ukrainy

Redakcja Tysol.pl otrzymała List otwarty Polaków odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności Do obrońców niepodległej Ukrainy, który publikujemy w całości.
Flaga Ukrainy List otwarty Polaków odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności Do obrońców niepodległej Ukrainy
Flaga Ukrainy / Pixabay.com

14 marca 2022 roku

List otwarty Polaków odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności

Do obrońców niepodległej Ukrainy

Jako aktywiści opozycji antykomunistycznej w latach 1956–1989 oraz osoby represjonowane z powodu walki z systemem komunistycznym, kierujemy nasze słowa do wszystkich Ukraińskich Kobiet i Mężczyzn, którzy w tych dniach przeciwstawiają się zbrojnej agresji ze strony Federacji Rosyjskiej. Zwracamy się do Was z wyrazami solidarności, tego samego poczucia wspólnoty i odpowiedzialności za innych, które przed blisko 42 laty narodziło się w Gdańsku i przetoczyło olbrzymią falą przez całą Polskę. 

Jesteśmy pełni podziwu dla Waszego męstwa, bohaterskiej postawy i patriotyzmu. Walcząc o suwerenność Ukrainy, bronicie całej Europy, europejskiego dziedzictwa i cywilizacji, w tym także – co dla nas szczególnie istotne – Polski, naszej wolności i niepodległego bytu.

Po bezprzykładnej zbrodni, jaką jest rosyjska agresja wobec niezawisłej Ukrainy, naszym obowiązkiem jest nie tylko zapewnienie o naszej solidarności oraz modlitwie za Was i za Wasze zwycięstwo, ale także włączenie się wszystkimi dostępnymi środkami w udzielenie Wam pomocy i wsparcia. 

Jesteśmy głęboko przekonani, że dzisiaj walka o wolność Polski toczy się na przedpolach Kijowa, Charkowa, Odessy, Mariupola, Chersonia i w innych miejscach na ukraińskiej ziemi. Dlatego zapewniamy, że z naszej strony dołożymy wszelkich starań o podjęcie jak najszerszych, stosownych działań Państwa Polskiego i Rządu w celu wspólnej walki z rosyjskim najeźdźcą. Wasza walka kieruje nasze myśli w stronę najlepszych kart naszego wspólnego dziedzictwa, zawartego w haśle „Za waszą i naszą wolność” i przypomina o niezniszczalnym braterstwie naszych narodów.

Chwała Ukrainie! Chwała Jej Bohaterom! 

Krzysztof Czabański
Józef Drogoń,
Janina Gotner,
Marek Jarociński
Adam Kalita,
Stanisław Mariusz Karpiński
Eugeniusz Madej
Andrzej Mazurowicz
Wojciech Jerzy Muszyński,
Krzysztof Paszek,
Jerzy Petryniak,
Józef Ruszar,
Grzegorz Surdy,
Leszek Stall
Józef Śreniowski
Konrad Turzyński,
Andrzej Voigt
Walerian Wiśniewski,
Tadeusz Witkowski,
Antoni Wręga,
Krzysztof Wyszkowski,
Marek Zieliński


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca z ostatniej chwili
Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca

Świetna wiadomość dla widzów TVP. Znany serial publicznego nadawcy ponownie pojawi się na antenie.

Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze z ostatniej chwili
Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze

Sąd Apelacyjny w Gdańsku podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa Piotra Bartoszcze do łącznej kwoty 3 mln 250 tys. zł. Wyrok jest prawomocny.

Tomasz Lis przeprasza. Ale... z ostatniej chwili
Tomasz Lis przeprasza. Ale...

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - co prawdopodobnie było reakcją na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos z ostatniej chwili
Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z koreańskimi mediami poruszył kwestię ewentualnego spotkania z Władimirem Putinem. Zaznaczył, że może to nastąpić dopiero po wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy.

Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca z ostatniej chwili
Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wezmą udział w organizowanym 4 czerwca marszu, do udziału w którym wezwał szef PO Donald Tusk. Chcemy być z tymi, którzy chcą wolnych wyborów - oświadczył Hołownia. Zaznaczył zarazem, że nie oznacza to możliwości stworzenia jednej listy w wyborach.

Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach z ostatniej chwili
"Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach"

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zawieszony w obowiązkach i jest na bezterminowym urlopie, z którego zapewne nie powróci na stanowisko - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA z ostatniej chwili
Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa najwyraźniej wyjątkowo oburzyła byłego naczelnego tygodnika „Newsweeka”, Tomasza Lisa, który w swoim szokującym wpisie przekroczył kolejną granicę. Jest reakcja wiceszefa MSWiA.

Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa z ostatniej chwili
Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa

Koniec Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski może nadejść szybciej, niż spodziewali się tego kibice? Do słów kapitana reprezentacji Polski odniósł się selekcjoner Fernando Santos.

Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen z ostatniej chwili
Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen

Musimy chronić strefę Schengen; to cel, który chce zdestabilizować zarówno Władimir Putin, jak i Alaksandr Łukaszenka - powiedział we wtorek w Świecku wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki po spotkaniu z szefową niemieckiego MSW Nancy Faeser.

Kojarzony z kastą sędzia Michał Laskowski wybiera się na marsz 4 czerwca. Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu? z ostatniej chwili
Kojarzony z "kastą" sędzia Michał Laskowski wybiera się na "marsz 4 czerwca". Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu?

- Jako obywatel ja się na ten marsz wybieram, bo już nie wiem jak miałbym inaczej protestować - powiedział w RMF sędzia Michał Laskowski, obecnie szef Izby Karnej Sądu Najwyższego, wcześniej rzecznik SN za czasów prezesury Małgorzaty Gersdorf.

Emerytury
Stażowe