M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Wszystko wskazuje, na to, że promowana przez Polskę idea Trójmorza jest bliższa realizacji niż kiedykolwiek

Bez względu na to, jak zakończy się wojna na Ukrainie, nie ulega wątpliwości, że dotychczasowy porządek w Europie i na świecie czeka znacząca przebudowa. Wszystko bowiem, co mogło pójść nie tak w tej sprawie, z punktu widzenia Rosji, ale i Niemiec ziściło się, czyniąc całą operację – delikatnie mówiąc – zarówno wizerunkową, jak i ekonomiczną katastrofą.
 M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Wszystko wskazuje, na to, że promowana przez Polskę idea Trójmorza jest bliższa realizacji niż kiedykolwiek
/ pixabay.com

Dzisiaj trudno bowiem wyobrazić sobie jakąkolwiek oficjalną współpracę z Rosją któregokolwiek z państw europejskich. A to oznacza, że budowany z wielką pieczołowitością niemiecki plan dominacji nad Europą przy wykorzystaniu rosyjskich surowców posypał się jak domek z kart. Nie powiedzie się raczej także projekt storpedowania idei Trójmorza, która dla krajów znajdujących się w orbicie zainteresowań Rosji wydaje się być naturalną i bezdyskusyjną drogą do zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Wydaje się, że także Amerykanie zrozumieli już, że „oddawanie” spraw europejskich w ręce Niemców to nie jest dobry pomysł i że jeśli chcą w dalszym ciągu być obecni w Europie, to muszą poszukać nowych sprawdzonych sojuszników. Wszystko więc wskazuje na to, że promowana przez Polskę idea Trójmorza jest bliższa realizacji niż kiedykolwiek. Nie oznacza to jednak, że będzie łatwo. Trudno bowiem założyć, że Niemcy łatwo zrezygnują z koncepcji przewodniej roli w Europie. Po swojej stronie będą miały kraje starej Unii, które po chwilowym „szoku” związanym z ofensywą rosyjską ponownie zaczną naciskać na niepokornych, wykorzystując znane już mechanizmy w postaci wyroków TSUE czy „mrożenia” pieniędzy. Ważne jest więc, aby wykorzystać chwilową zadyszkę i przejść do politycznej ofensywy. W zaistniałej sytuacji Polska ma historyczną szansę stać się jednym z kluczowych rozgrywających w Europie, ale przede wszystkim obronić i ugruntować wywalczoną z tak wielkim trudem niepodległość.

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Kłopoty Grodzkiego. We wtorek senacka komisja regulaminowa zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu Wiadomość
Kłopoty Grodzkiego. We wtorek senacka komisja regulaminowa zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu

We wtorek po południu senacka Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego - wynika z zamieszczonego na stronie internetowej Senatu harmonogramu prac komisji senackich.

Platforma miała zablokować sprzedaż Lotosu Rosjanom? To nagranie mówi zupełnie co innego [VIDEO] Wiadomość
Platforma miała "zablokować sprzedaż Lotosu Rosjanom"? To nagranie mówi zupełnie co innego [VIDEO]

- Trzeba być wyjątkowym idiotą, by dziś sprzedaż części Lotosu ludziom powiązanym z #Putin.em [chodzi o połączenie Lotosu z Orlenem, przy okazji którego Komisja Europejska wymusza na Polsce sprzedaż części Lotosu, który w części będzie sprzedany Saudi Aramco, a część stacji benzynowych ma być wymieniona na stacje benzynowe węgierskiego koncernu MOL - przyp. red] próbować usprawiedliwiać zablokowaniem takiej sprzedaży 11 lat temu przez rząd premiera #Tusk.a. Szkoda tylko, że za te idiotyzmy płacimy wszyscy horrendalnymi cenami paliw - napisał były szef Platformy Borys Budka. Jednak co innego widać na nagraniu przypomnianym przez Samuela Pereirę.

Wcześniejsze wybory? Sekretarz generalny PiS zabiera głos Wiadomość
Wcześniejsze wybory? Sekretarz generalny PiS zabiera głos

W tej chwili nic na to nie wskazuje - powiedział sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, pytany czy będą wcześniejsze wybory. Poinformował, że w PiS trwają prace nad nowymi założeniami programowymi, w związku ze zmianą sytuacji gospodarczej i geopolitycznej.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe