Pomagajmy, ale nie dajmy sobą manipulować

Pomagajmy, ale nie dajmy sobą manipulować

Szef dyplomacji UE, Hiszpan Josep Borrell popełnij niebywały błąd – i w dużym stopniu „spalił” temat – mówiąc o tym, że Polska przekaże swoje myśliwce MiG Ukrainie. Wywołało to gwałtowną reakcję naszego kraju, bo ów socjalista z Katalonii jako żywo nie jest ani ministrem obrony RP, ani rzecznikiem polskiego rządu. Wypowiedzi o polskich myśliwcach rzeczniczki Białego Domu Jen Psaki, która wprost sugerowała, że to inicjatywa samych Polaków, było klasycznym wciskaniem nam „dziecka w brzuch”. Tak nie postępują sojusznicy. No, chyba że niektórzy…

 

Trzeba Ukrainę wspierać bronią, pomocą finansową, medyczną, humanitarną, wszelką. Jednak nie można pozwolić, aby inni wyjmowali przysłowiowe "kasztany z ognia" polskimi rękoma.

 

W naszym polskim interesie jest istnienie realnego państwa między granicami Rzeczypospolitej a Federacji Rosyjskiej. To oddala od nas, mówiąc wprost, groźbę realizowania imperialnych ambicji Moskwy kosztem Polski. Nie może to jednak oznaczać zgody na instrumentalne traktowanie Polski i próby wystawiania nas przed NATO-owski szereg. Im szybciej to zrozumieją nasi sojusznicy, tym lepiej. I niech tę prawdę zapamiętają sobie na zawsze.

 

*tekst ukazał się na portalu wio.waw.pl ( 15.03.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe