Wartości przegrały z poprawnością. EKZZ odrzucił wniosek „S” i nie potępił rosyjskich związków za poparcie agresji na Ukrainę

Komitet Wykonawczy Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ) nie zdecydował się na potępienie Federacji Niezależnych Związków Zawodowych Rosji (FNPR) za jej poparcie dla napaści Rosji na Ukrainę oraz odrzucił wniosek „Solidarności” o rezolucję wzywającą do wyrzucenia rosyjskiej centrali ze związkowych struktur miedzynarodowych. To kuriozalne zachowanie EKZZ można porównać jedynie do politycznej blokady sankcji przeciwko Rosji przez wiodące kraje Unii Europejskiej.
Manifestacja EKZZ w sprawie Gender 2019 r. Wartości przegrały z poprawnością. EKZZ odrzucił wniosek „S” i nie potępił rosyjskich związków za poparcie agresji na Ukrainę
Manifestacja EKZZ w sprawie Gender 2019 r. / EKZZ

Obradujący w ubiegłym tygodniu Komitet Wykonawczy EKZZ nie zdecydował się na twarde stanowisko wobec popierającej władze Kremla rosyjskiej federacji związkowej FNPR, która w swoim oficjalnym komunikacie sprzed 2 tygodni stwierdziła m.in.:

- Federacja Niezależnych Związków Zawodowych Rosji popiera decyzję prezydenta Rosji Władimira Putina o przeprowadzeniu operacji denazyfikacji Ukrainy. O przyszłości tego kraju muszą decydować jego mieszkańcy, ale ich wola nie może być forsowana przez bandy benderystów, nacjonalistów i nazistowskich kolaborantów.

W odpowiedzi NSZZ „Solidarność” wraz z Wolnym Ukraińskim Związkiem Zawodowym (KVPU) zażądali od EKZZ-tu apelu o wyrzucenie Rosjan ze związkowych struktur międzynarodowych. Niestety bezskutecznie. Liderów central związkowych zrzeszonych w europejskiej konfederacji stać było jedynie potępienie oświadczenia FNPR i wezwania do dialogu. Stąd w finalnym brzmieniu rezolucji Komitet Wykonawczy EKZZ postanowił jedynie:

- Zdecydowanie potępić oświadczenia FNPR popierające agresję Putina na Ukrainę, które są sprzeczne z naszymi wartościami i zasadami. Wezwać FNPR do rezygnacji ze swojego stanowiska i wyraźnego opowiedzenia się za pokojem i demokracją, a także do okazania solidarności z narodem ukraińskim.

Jak do powyższego odniesie się „Solidarność” dowiemy się jutro. Będzie to jeden z tematów internetowego spotkania liderów regionów i branż „Solidarności”.

ml


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe