Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o szpiegowanie na rzecz Rosji. Pracował w warszawskim urzędzie

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzą postępowanie w sprawie działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. W toku śledztwa funkcjonariusze (17.03.2022 roku) zatrzymali obywatela polskiego, który usłyszał zarzuty. Na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany.
 Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o szpiegowanie na rzecz Rosji. Pracował w warszawskim urzędzie
/ pixabay.com

Zakres zarzutów

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił zatrzymanemu zarzut prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej oraz przekroczenia uprawnień kwalifikowany z art. 130 § 2 kk oraz z art. 231 § 1 kk. Z ustaleń dokonanych w toku śledztwa wynika, że podejrzany brał udział w działalności rosyjskiego wywiadu cywilnego SWR. Mężczyzna był zatrudniony w jednym z warszawskich urzędów i przekroczył swoje uprawnienia, kopiując i przekazując rosyjskiemu wywiadowi cenne operacyjnie dokumenty.

Podejrzanemu grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa, jak również grożącą mu wysoką karę prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

RMF: Mężczyzna był zatrudniony w Urzędzie Stanu Cywilnego

Jak podaje RMF FM, mężczyzna był zatrudniony w jednym z warszawskich urzędów, konkretnie w Urzędzie Stanu Cywilnego. „Miał kopiować i przekazać rosyjskiemu wywiadowi cenne operacyjnie dokumenty oraz dokonywać sprawdzeń konkretnych osób. Chodzi nie tylko o Polaków, ale także cudzoziemców znajdujących się w systemach stanu cywilnego” – podaje rozgłośnia.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe