Architekt rosyjskiej transformacji i wysłannik Putina Anatolij Czubajs zrezygnował ze stanowiska i opuścił Rosję

Wysłannik prezydenta Rosji ds. zrównoważonego rozwoju Anatolij Czubajs zrezygnował ze swojego stanowiska i opuścił Rosję w związku z agresją na Ukrainę - podały w środę agencje Bloomberg i Reutera, powołując się na źródła bliskie politykowi. Czubajs jest znany przede wszystkim jako architekt rosyjskiej transformacji po upadku ZSRR.
Anatolij Czubajs Architekt rosyjskiej transformacji i wysłannik Putina Anatolij Czubajs zrezygnował ze stanowiska i opuścił Rosję
Anatolij Czubajs / Wikipedia CC BY 4,0 Council.gov.ru

Według Bloomberga sprzeciw wobec wojny był bezpośrednim powodem odejścia Czubajsa, który od 2020 r. pełnił rolę specjalnego przedstawiciela prezydenta FR ds. stosunków z organizacjami międzynarodowymi dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju".

Czubajs jest głównie znany jako architekt rosyjskiej transformacji gospodarczej, pełniąc rolę m.in. ministra finansów i wicepremiera pod rządami Borysa Jelcyna. Jak zaznacza Bloomberg, był też człowiekiem, któremu Władimir Putin zawdzięcza swoją pierwszą pracę na Kremlu, w administracji prezydenta. Czubajs był też jednym z niewielu prominentnych ludzi z czasów Jelcyna, który pozostał w kręgach władzy w epoce Putina.

Polityk jest dotąd najwyższym rangą przedstawicielem rosyjskich władz, który zaprotestował przeciwko rosyjskiej agresji. Wcześniej inwazję skrytykował były wicepremier szef Międzynarodowej Federacji Szachowej Arkadij Dworkowicz, który zrezygnował ze swojej funkcji prezesa Fundacji Skołkowo, zarządzającej państwowym centrum technologicznym pod Moskwą. (PAP)

osk/ tebe/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe