OBY SPEEDWAY JECHAŁ WINDĄ DO GÓRY, A NIE W DÓŁ!

OBY SPEEDWAY JECHAŁ WINDĄ DO GÓRY, A NIE W DÓŁ!

Rozmowa z patronem żużlowych imprez, europosłem Ryszardem Czarneckim

 

 

- Jesteś na czarnej liście Putina i od lat masz szlaban na wjazd do Rosji.  Mimo tego, nie zraziłeś się do Rosjan, gdyż czasem pomagasz w życiowych sprawach Emilowi Sajfutdinowowi, powiadają, że stałeś też za przyspieszeniem polskiego obywatelstwa dla Gleba Chugunowa. Mówi się jednak, że Rosja to stan umysłu. Może więc oni nas teraz oszukują, iż są przeciw wojnie, żeby tylko nie stracić lukratywnych zarobków w polskich żużlowych ligach, a w głębi swej rosyjskiej duszy popierają bandyckie działania Putina?

 

 

- Jestem przewodniczącym delegacji UE-Rosja w Brukseli i od dawna krytycznie wypowiadam się o imperialnej polityce Moskwy. Czyniłem to również wcześniej jako wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego EURONEST skupiającego europarlamentarzystów oraz deputowanych z sześciu krajów Partnerstwa Wschodniego: trzech z Kaukazu Południowego plus Ukraina, Białoruś i Mołdawia. Byłem także wiceszefem struktur odpowiadających za kontakty europosłów z Ukrainą, czy Gruzją. Wówczas też krytykowałem na arenie międzynarodowej Federację Rosyjską, stąd zapewne taka reakcja Kremla -  wpisanie mnie na ich "czarną listę". Co do drugiej kwestii, to przestrzegam Cię przed analizami „co komu w duszy gra?”, bo ani Ty, ani ja nie jesteśmy Panem Bogiem i nie jesteśmy  powołani do takiego "rentgena" . Akurat zresztą Czugunow w mediach społecznościowych „jedzie” z Putinem równo, a teraz słyszę, że chce się nawet zrzec rosyjskiego obywatelstwa! Wreszcie, warto sobie uświadomić, że toczy się wojna nie między światem polskiego speedwaya, a występującymi u nas rosyjskimi żużlowcami, tylko między Zachodem, w tym Polską na jednej z pierwszych linii frontu, a Wschodem, czy też Rosją jak wolisz. To jest realny podział na „nas” i na „nich”, a nie taki, jaki ty kreujesz.

 

 

- MKOl. apeluje, by nie zapraszać Rosjan oraz Białorusinów na żadne zawody międzynarodowe. I nie organizować imprez na terenie tych bandyckich państw. Domyślam się, że identyczne jest stanowisko PKOl., którego prezydium jesteś członkiem…

 

 

- PKOl. ma takie samo stanowisko jak MKOl., a może odwrotnie: MKOl. takie jak PKOl. Bojkot Rosji i Białorusi na forum Europejskiego Komitetu Olimpijskiego zainicjował właśnie Polski Komitet Olimpijski.

 

 

- SEC obejrzymy w TVP, ale zagraniczne turnieje GP właściciel Discovery ponoć, jak donoszą media, planuje schować głęboko gdzieś na Playerze. Tylko polskie rundy być może zostaną pokazane w jakiejś bardziej dostępnej, powszechniejszej telewizji. Chyba nie tak miało wyglądać szumnie zapowiadane nowe otwarcie speedwaya i próba wydostania go z niszy? Dzieje się odwrotnie.

 

 

- Na zdrowy rozum, polskie rundy Grand Prix powinny być transmitowane w TVP, bo przecież nasza telewizja publiczna ma ustawowo zagwarantowane pokazywanie mistrzostw świata, które odbywają się w Polsce. Czy tak się stanie? Zobaczymy. Wiadomo, że TVP po raz pierwszy wchodzi w transmisje z SEC, czyli z IME. Oczywiście chciałbym, aby żużel był maksymalnie dostępny, najlepiej w najbardziej oglądanych telewizjach i na najbardziej dostępnych kanałach. Tylko czy to, co na pewno służyłoby promocji speedwaya, jednocześnie  służyłoby też finansowym interesom nowego, od tego roku, organizatora GP? Oto jest pytanie. O ile jednak byłem całkiem zdegustowany funkcjonowaniem BSI jako organizatora GP w ostatnich kilku latach, o tyle cały czas wierzę, że Discovery wsadzi speedway do windy, która jedzie do góry, a nie w dół…

 

 

- Jesteś także patronem MPPK. Żeby nie upadły i odzyskały dawną renomę, a nawet jeszcze zyskały na prestiżu, kluby zostały zobowiązane do wystawienia najlepszych duetów, w tym swojego czołowego straniero. Z jednej strony to dobrze, a z drugiej, czy to będą jeszcze mistrzostwa Polski? Co ciekawe, jeśli Artiom Łaguta nie zostanie wyrzucony z Ekstraligi, to w ekipie Betardu Sparty na finał MPPK zabraknie miejsca dla Taia Woffindena!

 

 

- To są Mistrzostwa Polski Par Klubowych, a w klubach przecież sporą rolę odgrywają zagraniczni jeźdźcy. Nie jest niczym dziwnym, że cudzoziemcy reprezentując Betard Spartę Wrocław, Motor Lublin, czy Apatora Toruń będą śmigać w finale MPPK. A że mistrz Polski z Wrocławia ma piekielnie silny skład, może nawet silniejszy niż w ubiegłym sezonie dzięki juniorowi Kowalskiemu, to wiadoma sprawa.

 

 

- W nadchodzącym sezonie IMP będą rozgrywane w formie trzech turniejów. Rozgorzała dyskusja, czy w trzecim turnieju będzie się jeszcze chciało na serio ścigać tym, którzy po dwóch imprezach będą już bez szans? Jak zapobiec w takim przypadku markowaniu defektów, zrywaniu taśmy startowej itd. Bardzo wysoka punktówka jedynym remedium?

 

 

- Kiedyś IMP rozgrywano w tym trybie i po paru sezonach z tego zrezygnowano. Pewnie były ku temu powody. To nawet zaskakujące, że przy tak wypełnionym kalendarzu żużlowym zdecydowano się na dwie dodatkowe imprezy, aby wyłonić indywidualnego mistrza Polski. Ale ja z ciekawością patrzę na ten eksperyment. Zobaczymy, czy to wyjdzie i czy nie będziemy musieli znowu zmieniać formuły IMP.

 

 

- Twoje żużlowe plany na marzec i początek kwietnia?

 

- Gdy chodzi o imprezy pod moim Patronatem Honorowym, to druga już w tym sezonie po Sanoku, odbędzie się 19 marca w Tomaszowie Mazowieckim w Arenie Lodowej i będzie to drugi finałowy turniej IME w ice speedwayu. Natomiast, gdy chodzi o klasyczny żużel, to zapraszam 2 kwietnia do Torunia na IMME, następnego dnia do Poznania na MPPK i wreszcie 18 kwietnia do Opola na tradycyjny „Złoty Kask”.

 

Pytał Bartłomiej Czekański

 

* Ten wywiad został przeprowadzony jeszcze przed decyzją FIM o zawieszeniu rosyjskich i białoruskich żużlowców w imprezach międzynarodowych i przed ogłoszeniem przez PZM, iż zawodnicy z tych krajów nie wystąpią również w polskich ligach, z wyjątkiem Gleba Chugunowa (Betard Sparta Wrocław), który od jakiegoś czasu reprezentuje barwy Polski (B.Cz.). 

 

*tekst ukazał się w „Tygodniku Żużlowym” (13.03.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe