OBY TO NIE BYŁY „DRUGIE BAŁKANY”...

OBY TO NIE BYŁY „DRUGIE BAŁKANY”...

Szkoda każdego człowieka, każdego bliźniego, który ginie na Ukrainie. Ten dramat naszych sąsiadów jest jednak relacjonowany w zasadzie przez cały świat. Zabijani przez Rosjan nie umierają w ciszy, przy obojętności szeroko rozumianego Zachodu, tak jak to było w Czeczenii. Wtedy tez Rosja była agresorem, ale niewielki, choć miłujący wolność naród czeczeński uśmiercano przez lata (II wojna czeczeńska trwała 5 lat, a w obu wojnach zginęło w sumie między 120 a przeszło 200 tysięcy ludzi, w dużej mierze cywilów).

W związku z Ukrainą niektórzy teraz przypominają Czeczenów. Gorzka to dla nich satysfakcja -dla tych, co przeżyli, nie dali się zabić przez Rosjan. Oby agresja Rosji na Ukrainę skończyła się jak najszybciej – ale obawiam się, że potrwa bardzo długo. Wojna na Bałkanach w latach 1990 -ch trwała latami ,a liczba ofiar przekroczyła tam ponad 100 tysięcy. To była wówczas – i taką pozostaje do dzisiaj – największa wojna w Europie od czasów zakończenia II wojny światowej. Zatem nie ma racji dzielny prezydent Zełenski przypisując to miano obecnej wojnie Rosji z jego krajem. Tak właśnie jest, wbrew tym, którzy chcieliby gumką-myszką wymazywać z historii to, co dla nich niewygodne i niepasujące do bieżącej polityki.

Na koniec życzę tylko naszym wschodnim sąsiadom, aby wojna na ich ziemi skończyła się jak najrychlej. I aby w liczbie zabitych nie zbliżyła się nawet do krwawej bałkańskiej tragedii sprzed trzech dekad...

 

*tekst ukazał się na portalu wio.waw.pl (22.03.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe