Roman Hrybow, legendarny obrońca Wyspy Węży, autor słów: „Idi nach*j!”, wrócił z rosyjskiej niewoli

Igor Taburec – przedstawiciel czerkaskiej obwodowej administracji państwowej – poinformował w serwisie Telegram, że jeden z ukraińskich żołnierzy broniący wyspy węży, Roman Hrybow, autor legendarnych słów „Russkij wojenny karabl – idi nach*j!”, wrócił z rosyjskiej niewoli.
Posterunek ukraiński na Wyspie Węży Roman Hrybow, legendarny obrońca Wyspy Węży, autor słów: „Idi nach*j!”, wrócił z rosyjskiej niewoli
Posterunek ukraiński na Wyspie Węży / Wikipedia CC BY 4.0 President.gov.ua

 

 

„Miałem zaszczyt powitać naszego – nie przesadzając – legendarnego żołnierza w naszej ojczyźnie. Roman brał udział w obronie Wyspy Węży” – poinformował Igor Taburec. Szef lokalnych władz podkreślił, że mieszkaniec Czerkasów i jego towarzysze zademonstrowali światu niezłomność i siłę ducha ukraińskiego. 

„W imieniu całej gminy wręczyłem Romanowi nagrodę «Za zasługi dla regionu czerkaskiego». Z takimi obrońcami na pewno wygramy!” – podsumował Igor Taburec.

 

Wyspa Węży na Morzu Czarnym jest niewielka, ale strategicznie nadzwyczaj istotna jako obiekt leżący na szlaku do Odessy, w kierunku której szło jedno z natarć rosyjskich sił zbrojnych.

Pod koniec lutego w sieci pojawiło się nagranie, które było zapisem rozmowy pomiędzy zamierzającym zaatakować wyspę okrętem rosyjskiej Floty Czarnomorskiej a obrońcami wyspy.

– To jest rosyjski okręt wojenny. Proponuję złożenie broni i poddanie się, aby uniknąć rozlewu krwi i niepotrzebnych ofiar. W przeciwnym razie zostaniesz zbombardowany – powiedzieli napastnicy do broniących wyspy Ukraińców.
– Rosyjski okręcie wojenny, idi nach… – brzmiała odpowiedź obrońców.

Przez kilka dni władze Ukrainy utrzymywały, że żołnierze broniący wyspy zostali zabici. Potem okazało się, że trafili do rosyjskiej niewoli.

Czytaj więcej: „Idi nach*j!” Tak obrońcy ukraińskiej Wyspy Węży odpowiedzieli na żądanie poddania się [WIDEO]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe