„Konsekwencje wojny”. Eksperci przewidują załamanie gospodarcze w Niemczech

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie hamuje wzrost gospodarczy, powoduje wzrost cen i prowadzi do dużych niepewności. Eksperci ekonomiczni ostrzegają przed drastycznymi konsekwencjami dla Niemiec – donosi w środę Deutsche Welle.
 „Konsekwencje wojny”. Eksperci przewidują załamanie gospodarcze w Niemczech
/ fot. PAP/EPA/JENS KRICK / POOL

Według doradzającej berlińskiemu rządowi Niemieckiej Rady Ekspertów Ekonomicznych Niemcy czeka „drastyczne pogorszenie” rozwoju gospodarczego. Taka sytuacja ma dotyczyć także innych krajów ze strefy euro.

W obliczu rosyjskiej wojny w Ukrainie i katastrofy humanitarnej w tym kraju nie było im łatwo „rutynowo zajmować się prognozowaniem” – stwierdził Achim Truger, profesor socjoekonomiki na Uniwersytecie Duisburg-Essen.

Deutsche Welle zwraca uwagę, że jeszcze w listopadzie eksperci przewidywali, że PKB Niemiec może wzrosnąć o 4,6 proc. Teraz jednak obniżają tę prognozę do 1,8 proc.

– Wojna dodatkowo obciąża łańcuchy dostaw, które już zostały nadwyrężone przez pandemię koronawirusa. Jednocześnie ceny gazu ziemnego i ropy naftowej, które ponownie gwałtownie wzrosły, stanowią obciążenie dla firm i prywatnych odbiorców – podkreślił Truger.Zwrócono także uwagę, że sytuacja geopolityczna przyczyni się do jeszcze mocniej rosnącej inflacji. Niemiecka Rada Ekspertów Ekonomicznych spodziewa się, że w tym roku wyniesie ona 6,1 proc. Ostatni raz porównywalny wzrost cen nastąpił ponad 40 lat temu w wyniku kryzysu naftowego – przypomniano.

– Wysoka inflacja i rosnące oczekiwania inflacyjne mogą mieć wpływ na negocjacje płacowe. Tempo wzrostu żądań płacowych będzie prawdopodobnie rosło od drugiej połowy 2022 r. To zwiększa ryzyko spirali płacowo-cenowej – podkreśliła Veronika Grimm, profesor ekonomii na Uniwersytecie Erlangen-Norymberga, która zasiada w Radzie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe